Strona 1 z 1 [ Posty: 7 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 06 mar 2016, 21:12

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 06 mar 2016, 20:57
Posty: 2

Witam jestem tutaj nowy na forum. Moje pytanie dotyczy auta kategori B moze to byc 4x4, jakis sprinter ,ford transit itp ktore ma w dokumentach i moze ciagnac przyczepe 3.5tony.(A tak dokladniej to mam zamiar kupic koparke o wadze 2.7 do 3 ton i ciagac ja jakims autem tylke jeszcze nie wiem jakie auto ma dopuszczalny uciag 3500kg, wiem tylko ze model transita moze ciagac 2800kg) prosze o jakies podpowiedzi


Post Wysłano: 06 mar 2016, 21:35
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6304
Lokalizacja: Wrocław

w przepisach jest, że DMC przyczepy musi być mniejsze od auta.
jednak jest wyjątek.
otóż auta terenowe 4x4 zarejestrowane jako osobowo/ciężarowe mogą mieć DMC przyczepy większe od własnej.
przykład: Nissan Patrol o DMC 3100kg może mieć w dowodzie przyczepę 3500kg.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 06 mar 2016, 21:43

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

Cytuj:
Witam jestem tutaj nowy na forum. Moje pytanie dotyczy auta kategori B moze to byc 4x4, jakis sprinter ,ford transit itp ktore ma w dokumentach i moze ciagnac przyczepe 3.5tony.(A tak dokladniej to mam zamiar kupic koparke o wadze 2.7 do 3 ton i ciagac ja jakims autem tylke jeszcze nie wiem jakie auto ma dopuszczalny uciag 3500kg, wiem tylko ze model transita moze ciagac 2800kg) prosze o jakies podpowiedzi
na kategori B nie te masy nawet na B+E za mało musisz mieć kat.C.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 06 mar 2016, 21:52

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 06 mar 2016, 20:57
Posty: 2

Wiem ze np sprinter 316 euro 5 moze ciagnac 3.5tony bez problemu ma w dokumentach wbite ale niestety budzet nie pozwala na zakup szukam czegos tanszego


Post Wysłano: 06 mar 2016, 21:56

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

przeczytaj warunki techniczne pojazdów i przepisy dotyczące kierujących - zrszta temat taki był juz kiedyś wałkowany.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 07 mar 2016, 18:38
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 05 mar 2011, 20:10
Posty: 654
Lokalizacja: Poznan

Dostawcze, sprinter normalnie ma 2800kg na haku 3500kg to opcja, którą idzie dokupić, wszelakie daily mają 3.5 t na haku. Porządne terenówki typu patrol, land cruiser, land rover mają na haku po 3.5t i z doświadczenia mogę powiedzieć, że te auta są stworzone pod ciężkie przyczepy. Klasa suv stary ml ma chyba 2600-3500kg na haku, VW Touareg 3500kg, x5 2700-3500kg.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=7ryGYWs ... r_embedded


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6304
Lokalizacja: Wrocław

Cytuj:
Cytuj:
Witam jestem tutaj nowy na forum. Moje pytanie dotyczy auta kategori B moze to byc 4x4, jakis sprinter ,ford transit itp ktore ma w dokumentach i moze ciagnac przyczepe 3.5tony.(A tak dokladniej to mam zamiar kupic koparke o wadze 2.7 do 3 ton i ciagac ja jakims autem tylke jeszcze nie wiem jakie auto ma dopuszczalny uciag 3500kg, wiem tylko ze model transita moze ciagac 2800kg) prosze o jakies podpowiedzi
na kategori B nie te masy nawet na B+E za mało musisz mieć kat.C.
mam pewne wątpliwości.

w tej chwili uprawnienia oraz ograniczenia wiekowe określa Ustawa o Kierujących Pojazdami, a tam w Art. 6 jest:
"12) kategorii B+E, C+E lub D+E – pojazdem określonym odpowiednio w prawie jazdy kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą (przyczepami), przy czym w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t;"

1. pojazd określony w kat. B jest: "a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,"
i pojazd ciężarowo-osobowy 4x4 w rodzaju Nissan Patrol o DMC np. 3300kg jest takim autem, więc wystarczy kat. B
2. przyczepa - laweta nie może przekraczać 3,5t DMC, więc jeżeli ta przyczepa jest podpięta do auta wymienionego powyżej, kat. B+E jest wystarczająca.

podsumowując: jeżeli sam pojazd ma do 3,5t DMC (nie jest ani autobusem, ani motocyklem) i przyczepa również, to wystarczy kat. B+E

3. jedyny problem, aby auto poniżej 3,5t DMC mogło być dopuszczone do ciągnięcia cięższej od siebie przyczepy, a to w przypadku pojazdów o jakich wspomniałem jest możliwe.

głównymi klientami na kursach kat. B+E są właśnie ci od minikoparek, laweciarze, osoby ciągnące końskie przyczepy, duże przyczepy kempingowe przy dużym aucie oraz ci od przyczep z jachtami.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 7 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: