Strona 1 z 1 [ Posty: 13 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 23 lip 2013, 14:19

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 lip 2012, 19:00
Posty: 19

Witam,

Potrzebuję kupić dobrą nawigację dedykowaną dla samochodów ciężarowych. Będę się poruszał jedynie po kraju (głównie woj. śląskie), dlatego też nie chciałbym specjalnie przepłacać. Wpisałem na allegro i ceny zaczynają się od 700zł. Interesowałoby mnie raczej coś tańszego - może jakiś patent? Kupić bardzo tanio urządzenie i wgrać mapy? Chciałbym wydać jak najmniej, więc będę wdzięczny za wskazówki jak zaoszczędzić.

Druga sprawa to gniazdko w kabinie. Kierowca cały czas musi mieć naładowanego lapka. Słyszałem, że używając ładowarek podpiętych do wejścia na zapalniczkę laptopy często pala się. Poza tym w kabinie jest jedno wejście a oprócz tego będzie navi + cb radio. Prosiłbym o sprawdzony patent.


Pozdrawiam.


Post Wysłano: 23 lip 2013, 14:29

Sprawa z zasilaniem jest bajecznie prosta.
Ja od 6 lat wożę laptopa w ciężarówce, zasilany był a gniazda zapalniczki 12V. Zasilany był do czasu, kiedy przy dużym poborze prądu nadtopiły się styki w gniazdku. Od tej pory (ok. 3 lat) mam wtyczkę przerobioną za złączkę w konektorami.

A Tobie polecam zastosowanie dobrego reduktora napięcia z 24V na 12V i kupienie odpowiednio mocnego zasilacza z regulowanym napięciem wyjściowym oraz kompletem wymiennych wtyczek do najpopularniejszych laptopów.
Owszem, odbyłoby się to kosztem gwarancji zasilacza, ale od razu przerobiłbym wtyczkę zasilacza na jakieś solidniejsze połączenie a nie typowy wtyk "zapalniczkowy".

A spalone laptopy... przyznam się, że nie słyszałem nigdy o takim przypadku.


Post Wysłano: 26 lip 2013, 15:42
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 06 sty 2010, 14:55
Posty: 102
GG: 7539165
Samochód: Leon MK1 TDi
Lokalizacja: Świecie

Nie bezpieczniej przetwornica z 24v na 220v ?
Jak ma laptopa to 120zl odbiornik gps, a reszte na my-navia.pl , potestowac kilka systemow i kupic licencje na najlepsza dla siebie.

_________________
puszki again... CHOMIKOLOT KT38...

Pozdrawiam Karol CSW


Post Wysłano: 26 lip 2013, 15:54

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 lip 2012, 19:00
Posty: 19

Chodziło by nam raczej o osobne urządzenie GPS.
Generalnie mamy jedno wejście (zapalniczka), a potrzebujemy móc w jednym momencie:
a) ładować laptopa
b) korzystać z navi
c) korzystać z CB radia

Jak to najlepiej, najtaniej i najbezpieczniej skonfigurować?
Jakie urządzenie GPS polecacie, jakie mapy sobie wgrać i gdzie najtaniej to nabyć? (Jazda po kraju, głównie woj. śląskie).


Post Wysłano: 26 lip 2013, 16:43

Cytuj:
Nie bezpieczniej przetwornica z 24v na 220v ?
Jak ma laptopa to 120zl odbiornik gps, a reszte na my-navia.pl , potestowac kilka systemow i kupic licencje na najlepsza dla siebie.
I 3x większe straty? Przecież wpierw musisz z 24v zamienić na napięcie 230v, później z 230 na 19v? Wg mnie jest to bezcelowe.
Dziś można w handlu spotkać (i to bardzo często) zasilacze, ładowarki na 24v więc po co "układać" w kabinie niepotrzebne kable. A w dodatku wszystko to się grzeje i po co dodatkowo robić "skwar" w aucie?


Post Wysłano: 26 lip 2013, 17:21
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 lis 2010, 18:26
Posty: 1921
Samochód: Żółtek
Lokalizacja: Warszawa/Żychlin

Dokładnie jak Jester, całkiem niedawno miałem ten sam "problem" i bardzo się cieszę, że mam zwykły zasilacz, a nie przetwornice.
Cytuj:
Generalnie mamy jedno wejście (zapalniczka), a potrzebujemy móc w jednym momencie:
a) ładować laptopa
b) korzystać z navi
c) korzystać z CB radia
Co do tego to, wystarczy Ci zwykły trójnik, który włożysz do zapalniczki i otrzymujesz 3 gniazdka, działanie jak zwykłego domowego przedłużacza. Tylko cb lepiej zamontować osobno, a nie pod zapalniczkę na wtyczce. Podjedziesz do gościa od cb radia to Ci wszystko wyjaśni co i jak podłączyć.


Post Wysłano: 26 lip 2013, 19:38

Można się trochę "pobawić" z zasilaniem CB, ale za to otrzymuje się pewne zasilanie:
Z listwy bezpieczników wyprowadzamy dość grubą linką miedzianą +24V do przekaźnika.
Z przekaźnika prowadzimy do reduktora napięcia 24/12V linkę miedzianą.
Sterowanie przekaźnikiem, co za tym idzie załączanie reduktora napięcia, prowadzimy przewodem od stacyjki do cewki przekaźnika. Owszem, trzeba znaleźć przewód, który podaje zasilanie +24V ze stacyjki w pozycji "Radio".

Cała filozofia sprowadza się do rozsądnego poprowadzenia przewodów, sprawdzenia biegunowości oraz późniejszego działania reduktora napięcia, nim podłączy się odbiorniki zasilane napięciem 12V.


Post Wysłano: 26 lip 2013, 20:01

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 lip 2012, 19:00
Posty: 19

http://allegro.pl/reduktor-napiecia-24v ... 84715.html
http://allegro.pl/zasilacz-90w-auto-12v ... 05144.html

Czyli mam kupić te 2 rzeczy? Będzie to pasowało?


A w temacie navi co mi polecacie?


Post Wysłano: 27 lip 2013, 9:41
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 lip 2012, 21:27
Posty: 152
GG: 38240430
Samochód: Scania R420

Kup sobie rozgałęźnik do zapalniczki pod to podpinał laptopa i navi a cb podłącz sobie na stałe pod radio cd.
Nawigacje możesz kupić na przykład larka podjedziesz do jakiegoś serwisu gdzie wgrywają mapy i za 40 zł Ci wgrają dobrą mapę.

_________________
Pranie tapicerek samochodowych urządzeniami marki
Kärcher.Ciechocinek trasa Włocławek-Toruń możliwy dojazd do klienta.Kontakt 669-916-374.


Post Wysłano: 27 lip 2013, 17:43

Daj sobie spokój z tymi, które podałeś.

Po pierwsze zasilacz do laptopa - podałeś 90 wat, ja mam u siebie "sto-dziesiątkę". Wątpliwym jest, czy ta dziewięćdziesiątka będzie w stanie podtrzymać i ewentualnie doładowywać baterię w trakcie pracy laptopa. Kumpel miał siedemdziesiątkę-piątkę i poleciał mu tranzystor mocy.

Po drugie to reduktor powinien też dawać dużo większą moc, jak ta, którą podałeś. Ten, wg tego co tam jest napisane da około 70 watów, więc raczej pewne, że nie wyrobi na zasilanie radia/laptopa.


Post Wysłano: 07 sie 2013, 12:43

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 07 sie 2013, 12:41
Posty: 1

TomTom ma w swojej ofercie rozgałęźnik do zapalniczki samochodowej na trzy wejścia USB. Nie wiem natomiast jak sobie radzą z jednoczesnym podłączeniem nawigacji, laptopa czy telefonu.
Jeśli szukasz w cenie poniżej 700zł, to obawiam się, że nie znajdziesz. To są specjalistyczne urządzenia, dlatego ich cena nie jest mała. Do 700zł znajdziesz za to porządną nawigację samochodową, chociaż w tym przypadku też nie ma co kupować najtańszej z możliwych, bo będziesz błądził po polach.


Post Wysłano: 07 sie 2013, 13:00
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 lis 2010, 18:26
Posty: 1921
Samochód: Żółtek
Lokalizacja: Warszawa/Żychlin

Cytuj:
TomTom ma w swojej ofercie rozgałęźnik do zapalniczki samochodowej na trzy wejścia USB. Nie wiem natomiast jak sobie radzą z jednoczesnym podłączeniem nawigacji, laptopa czy telefonu.
Jeśli szukasz nawigacji dla ciężarówek w cenie poniżej 700zł, to obawiam się, że nie znajdziesz. To są specjalistyczne urządzenia, dlatego ich cena nie jest mała. Do 700zł znajdziesz za to porządną nawigację samochodową, chociaż w tym przypadku też nie ma co kupować najtańszej z możliwych, bo będziesz błądził po polach.
No człowieku nie przesadzaj, kupiłem ostatnio nawigację Blowa, wiadomo żaden szał za około 250 zł już z kartą za kolejne 70(można taniej) wgrali mi igo 3 i nic więcej moim zdaniem nie potrzeba, a jak ktoś kupuje navi za 700 zł to widać ma za dużo kasy, albo jest typowym gadżeciarzem.


Post Wysłano: 19 gru 2013, 13:35
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 gru 2013, 17:47
Posty: 2
Samochód: MAN TGA 26.410
Lokalizacja: Olsztyn

Ja mam nawigację TomToma, kupiona była za nieco ponad 300 zł i ma mnóstwo fajnych funkcji! Ostatnio na ich stronie pojawiła się specjalna nawigacja do samochodów ciężarowych, czy ktoś z Was ją przetestował?


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 13 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: