Strona 1 z 1 [ Posty: 7 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 02 maja 2015, 21:09

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 14 paź 2009, 23:43
Posty: 151
GG: 0
Samochód: MANiki

Witam wszystkich:-). Piszę tutaj ponieważ po rozmowie z biurem obsługi klienta viaTOLL w najbliższym czasie spodziewam się bardzo niemiłego wezwania do zapłaty. Do rzeczy. Kilka dni temu przejechałem niedawno wybudowaną trasą S-8 koło mnie kilkadziesiąt km samochodem specjalnym bez uiszczenia opłaty viaTOLL. Nie zrobiłem tego umyślnie, po prostu nie korzystamy z viaTolla w żadnym pojeździe gdyż nie używamy płatnych odcinków dróg, dostarczamy kruszywa, transportujemy wywrotkami w promieniu kilkunastu/kilkudziesięciu kilometrów od siedziby. Trasa S-8 przebiega praktycznie koło siedziby, na początku nie było tam systemu opłat, bramki nie działały a z racji, że nigdy z niej nie korzystałem nie wiedziałem, że teraz już działają. Pokonałem odcinek Zduńska Wola Zachód -> Pabianice Południe,wydaje mi się, że w Łasku jest punkt kontrolny z kamerami... Czy jest pewne, że czujniki wykryły mój samochód (wywrotka 3-osiowa) i zdjęcie na pewno zostało wykonane? Wagi tam żadnej nie ma, ale te czujniki pewnie działają jakoś na gabaryty auta... Nikt nie jechał przede mną wówczas bezpośrednio bo jechałem wolno, nie wiedziałem, że opłaty są tam pobierane i do nikogo się nie "przykleiłem"... Jaka wielkość kary teraz? Czytałem, że kiedyś 3.000 zł za przejechanie każdej bramki a teraz jakoś 1.000zł dla firmy transportowej... Nie jestem właścicielem pojazdu, byłem kierowcą, ale wiadomo, że to moja wina i karę będę musiał uiścić sam. Samochód to pojazd specjalny do zimowego utrzymania dróg, ale pani z biura obsługi poinformowała mnie, że samochody takie nie muszą uiszczać opłat, jeśli mają podpisaną umowę z GDDKiA, oczywiście moja firma takiej umowy nie ma... Ktoś się próbował odwołać od takiej kary albo jakoś ją zmniejszyć? Jak rozumiem, fakt, że nie wiedziałem albo że nie było oznaczeń przy wjeździe, że system viatoll tam obowiązuje albo że jechałem pojazdem specjalnym i myślałem, ze takie pojazdy nie muszą posiadać bramki viaBOX nie za wiele pomogą... Czy ktoś wie jak to sprawdzić czy tam w Łasu rzeczywiście jest taki punkt kontrolny? Nie mogę znaleźć takiej mapy na GDDKiA ani viatoll.pl.
Piękny długi weekend majowy się zapowiada...


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 23 lut 2012, 11:06
Posty: 3213

Nie ważne, że nie jeździsz odcinkami płatnymi. Jeśli posiadasz auto które powinno mieć viabox na pokładzie to musisz je tam mieć po to żeby właśnie uniknąć takiego problemu jaki teraz opisałeś. Karę dostaniesz na pewno. System robi zdjęcie i sprawdza czy jesteś zarejestrowany. Siedzą tam ludzie i sprawdzają.


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 lis 2008, 19:05
Posty: 120
GG: 4686688
Samochód: SCANIA
Lokalizacja: Białystok

Teraz płacimy za odcinek drogi 1500 złotych,a nie jak wcześniej 3000 za bramownicę z kamerą.


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

W dniu 18 września 2014 roku Prezydent RP podpisał (a 1 października ogłoszono w dzienniku ustaw - tutaj ) długo oczekiwaną ustawę o zmianie ustawy o drogach publicznych, dotycząca w szczególności warunków i zasad nakładania kar pieniężnych za naruszenie przepisów związanych z opłatami za przejazd po drogach objętych opłatą elektroniczną - w skrócie: Viatoll. Nowelizacja wejdzie w życie dopiero po 3 miesiącach od jej ogłoszenia (czyli w styczniu 2015 roku).

Ustawa przewiduje przede wszystkim zmianę wysokości kary pieniężnej za naruszenie obowiązku uiszczenia opłaty, z dotychczasowych 3000 zł kary za każde naruszenie, po wejściu w życie zmiany kara będzie wynosić 500 zł, jeżeli naruszenie związane jest z ruchem zespołu pojazdów, gdzie pojazdem ciągnącym jest samochód osobowy, oraz 1500 zł w pozostałych przypadkach. Z kolei w przypadku, gdy kierujący porusza się pojazdem z nieprawidłowo ustawionym urządzeniem ViaBox, lub nie opuści niezwłocznie drogi płatnej w przypadku niesprawności urządzenia ViaBox, kara pieniężna będzie wynosić odpowiednio 250 zł - samochód osobowy z przyczepą oraz 750 zł w pozostałych przypadkach.

Wprowadzono także różnych adresatów kar pieniężnych: właściciel pojazdu (posiadacz) podlegać będzie odpowiedzialności, jeśli pojazd będzie poruszał się bez uiszczenia opłaty (bez urządzenia ViaBox) lub kierujący nie opuści niezwłocznie drogi płatnej w przypadku uszkodzenia ViaBox'a. Kierujący będzie ponosił odpowiedzialność wówczas, gdy nie umieści w sposób prawidłowy ViaBoxa na szybie oraz nie dokona odpowiednich ustawień (przełącznik: pojazd - zespół pojazdów).

Nowelizacja przewiduje również ograniczenie możliwej liczny nałożonych kar. Mianowicie zarówno na właściciela (posiadacza) pojazdu jak i na kierowcę, nie może być nałożona więcej niż jedna kara za naruszenia popełnione w trakcie jednej doby (0:00 - 24:00) polegające na:

- nieuiszczeniu opłaty drogowej (firma),
- naruszeniu obowiązku zjechania z drogi płatnej w przypadku uszkodzenia ViaBox'a (firma),
- nieprawidłowe ustawienie ViaBox'a lub nieprawidłowe jego ustawienie (kierowca).

Ponadto jeżeli w wyniku nieprawidłowego umieszczenia ViaBox'a na szybie (bądź jego nieumieszczenie w ogóle) dojdzie do nieuiszczenia opłaty drogowej, odpowiedzialność spoczywa na kierowcy, a nie na użytkowniku / posiadaczu pojazdu. Pozostawiony został administracyjny charakter sprawy - zarówno na posiadacza / użytkownika pojazdu, jak i na kierowcę, kara będzie nakładana w drodze decyzji administracyjnej.

Nowelizacja zniosła rygor natychmiastowej wykonalności - kara pieniężna jest uiszczana wówczas, gdy decyzja o nałożeniu kary stała się prawomocna (czyli ukarany skorzystał z możliwości odwoławczych i kara została utrzymana). Co istotne, Główny Inspektor Transportu Drogowego nie będzie już wysyłał wezwań o wskazanie sprawców naruszeń popełnionych rok czy 2 lata wcześniej. Od wejścia w życie ustawy nie będą podlegały ukaraniu naruszenia, jeżeli od ich popełnienia minie więcej niż 180 dni.

Ustawa przewiduje także pełną abolicję dla sprawców naruszeń popełnionych przed wejściem w życie ustawy. Zgodnie z art. 5 nowelizacji nie wszczyna się postępowania w zakresie naruszeń związanych z ViaToll popełnionych przed dniem wejścia w życie nowelizacji (czyli jeśli incydent, polegający na nieopłaceniu e-myta, miał miejsce przed 2 stycznia 2015r., to nie wszczyna się postępowania administracyjnego, a już wszczęte umarza się).

Niestety jest też zła wiadomość - nowelizacja wejdzie w życie dopiero po 3 miesiącach od jej ogłoszenia. Do czasu wejścia w życie nowelizacji ITD jest zobowiązane do nakładania kar na zasadach dotychczasowych (3000 zł kary za naruszenie obowiązku uiszczania opłat).

Źródło: www.etransport.pl , www.zmpd.pl

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 14 paź 2009, 23:43
Posty: 151
GG: 0
Samochód: MANiki

Cytuj:
Nie ważne, że nie jeździsz odcinkami płatnymi. Jeśli posiadasz auto które powinno mieć viabox na pokładzie to musisz je tam mieć po to żeby właśnie uniknąć takiego problemu jaki teraz opisałeś. Karę dostaniesz na pewno. System robi zdjęcie i sprawdza czy jesteś zarejestrowany. Siedzą tam ludzie i sprawdzają.
Ale jak kiedyś pytałem to posiadanie viaBOX nie jest obowiązkowe, jeśli nie używasz płatnych odcinków to nie musisz posiadać... i tak z tego co słyszałem to co pół roku dostaje się pisma ws. viatoll, że nie korzystasz w ogóle z urządzenia (jeśli saldo konta się nie zmienia bo nie korzystasz z dróg z elektronycznym poborem opłat) i żeby je zwrócić i potem znowu trzeba brać nowe urządzenie, oczywiście kaucję zwracają...


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

Cytuj:
Cytuj:
Nie ważne, że nie jeździsz odcinkami płatnymi. Jeśli posiadasz auto które powinno mieć viabox na pokładzie to musisz je tam mieć po to żeby właśnie uniknąć takiego problemu jaki teraz opisałeś. Karę dostaniesz na pewno. System robi zdjęcie i sprawdza czy jesteś zarejestrowany. Siedzą tam ludzie i sprawdzają.
Ale jak kiedyś pytałem to posiadanie viaBOX nie jest obowiązkowe, jeśli nie używasz płatnych odcinków to nie musisz posiadać... i tak z tego co słyszałem to co pół roku dostaje się pisma ws. viatoll, że nie korzystasz w ogóle z urządzenia (jeśli saldo konta się nie zmienia bo nie korzystasz z dróg z elektronycznym poborem opłat) i żeby je zwrócić i potem znowu trzeba brać nowe urządzenie, oczywiście kaucję zwracają...
dobrze słyszałeś i masz rację.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 14 paź 2009, 23:43
Posty: 151
GG: 0
Samochód: MANiki

Cytuj:
dobrze słyszałeś i masz rację.
Szkoda, że tylko z tym;-). No nic, pozostało mi tylko teraz czekać na karę 1.500zł, trzeba będzie trochę popracować żeby to odrobić, głowa zamulona na godzinę od problemów i człowiek nie myśli, przecież nigdy bym tam nie wjechał bo mam równoległą drogę E12/14 i nią bym spokojnie sobie przejechał, najwyżej dłużej 20min by to trwało... Żeby nie w tym Łasku ten punkt kontrolny to może jeszcze jakoś by to przeszło, ale z tego co pamiętam to tam były jednak na te kamery;-/. Paradoksem jest to, że nawet na potrzeby tej głupiej S8 udostępnialiśmy praktycznie za darmo działkę na składowanie materiałów czy za darmo wodę ze zbiorników wodnych:-D. Ale co interesuje GDDKiA, że udostępniałem działki wykonawcom drogi, którą oni teraz zarządzają:-). Znajomy mówił mi, że teraz viatoll już tylko na ekspesowych będzie i autostradach, a na krajowych i innych już nie obowiązuje, to prawda? Od lat stoją bramki niedaleko mnie na takim odcinku krajowej czy powiatowej drogi i nie działają, (rejon miejscowości 98-240 Szadek jadąc stąd na Łódź) i już się boję teraz tam jeździć nawet!
P.S. A może zadzwonię do znajomego z ITD i powiem, że jak dostanie od GDDKiA wniosek o ukaranie mnie to żeby nie wysyłał mandatu:-D.
Dobra, dość już tych żartów, zastanawiam się tylko czy dałoby to coś jak bym kupił na CPNie od razu po zjeździe z tej S8 urządzenie viatoll i doładował konto, ale pewnie nie bo system widzi od razu mój przejazd pod bramką, sprawdza moje konto viatoll i widzi, że nie mam doładowanego konta ani nie posiadam z tej chwili żadnego urządzenia viatoll... dobrze myślę?


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 7 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: