Strona 1 z 1 [ Posty: 13 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 26 mar 2016, 12:18

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 31 mar 2015, 18:12
Posty: 8

Cześć!

Na wstępie uprzedzę, że szukałem na forum, pytałem nawet w OSK (dostałem odpowiedź: "Jak Pan tak mówi to pewnie tak jest"), ale jednoznacznej odpowiedzi znaleźć nie mogłem...

A mianowicie:
Czy mając lat powiedzmy 20 (brakuje mi 8mieś do 21) mogę rozpocząć kat. C równolegle z KW przyspieszoną?
Chodzi mi o aspekty prawne, czy mogę już wystartować z kursami, bo z tego co wiem to mając C + KW przyspieszoną i <21lat to mam ograniczenia tonażowe (ale to różnicy by mi nie robiło)?

Ktoś coś wie? Bo najgorsze jest to, że w OSK byli mnie gotowi zapisać na kurs ale nie byli pewni czy mogę, więc wole się upewnić.

Pozdrawiam :)


Post Wysłano: 26 mar 2016, 15:24
Awatar użytkownika

Moderator

Offline

Offline

Moderator

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 sty 2011, 15:46
Posty: 4166
Samochód: DAF XF105.410
Lokalizacja: Wieluń / Wieruszów

Jak dobrze pamiętam o ile się nie zmieniło to poniżej 21 roku życia należało odbyć najpierw KW pełną następnie po ukończeniu KW mogłeś zapisać się na kurs nauki kategorii C. Nie mogłeś jednocześnie zacząć jednego i drugiego bo prawnie nie posiadałeś dokumentu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe dzięki, któremu mogłeś rozpocząć kategorię C.

_________________
09.09.2011r. Sylwek. Pamiętamy. [*]

Naczelny Forumowy Kierowca z Powołania.
#BigosLover


Post Wysłano: 27 mar 2016, 11:35

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 08 cze 2009, 19:33
Posty: 1085
GG: 2300025
Samochód: 106.530 SC
Lokalizacja: ZSW, ZGL, ZS

Dla kategorii C/CE między 18-21 obowiązuje pełna. Od 21 przyśpieszona.
Dla D/DE 21-24 pełna, powyżej 24 przyśpieszona.
W powyższych widełkach można też pyknąć przyśpieszoną, ale właśnie z ograniczeniami.
Tyle pamiętam, a dokładne informacje w ustawie o kierujących pojazdami. i ustawie o transporcie drogowym.


Post Wysłano: 28 mar 2016, 10:36
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 12 lip 2008, 16:24
Posty: 63
Samochód: Srebny
Lokalizacja: Okolice Tarnowa

Możesz zacząć kurs kw i c w tym samym czasie ale dopiero 3 miesiące przed uzyskaniem odpowiedniego wieku . Na egzamin możesz się zapisać się miesiąc przed 21 rokiem życia . Jak masz jeszcze jakieś pytania to wal na pw przechodziłem to pół roku temu wiec mam świeże informacje :D

_________________
Maszeruj albo giń


Post Wysłano: 28 mar 2016, 22:03

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 31 mar 2015, 18:12
Posty: 8

Chciałem zajrzeć w ustawy, ale jako że mamy weekend to chciałem sobie odpuścić bełkot prawniczy, no ale dla pewności rzucę okiem :wink:
No ale właśnie dokładnie chodziło mi dokładnie o to, o czym napisał kolega mk61.
Tzn. w wieku 18-21 lat rozpoczynam kat. C równolegle z KWP - zdaje to i to i do 21 roku obowiązują mnie ograniczenia tonażowe - po 21 roku życia mogę śmiało śmigać na "każdych" truckach bez dodatkowych ceregieli.
Czyli również potwierdzacie? :)

Dla mnie taka sytuacja byłaby idealna gdyż mam teraz czas na kursy, a z jeżdżeniem jeszcze mi się nie spieszy, więc spokojnie mogę poczekać, ale fajnie już byłoby coś zacząć robić i wykorzystać "wolny" czas.

Jeszcze pytanko odbiegające od tematu: Czy wiecie coś na temat dofinansowania kat C z KRUS? Wiem, że kiedyś była taka możliwość, może ktoś ostatnio coś słyszał w tym temacie? Bo jakoś nie uśmiecha mi się wizyta w tej instytucji błagając o informacje :D


Post Wysłano: 28 mar 2016, 22:07

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

Cytuj:
Czy wiecie coś na temat dofinansowania kat C z KRUS? Wiem, że kiedyś była taka możliwość, może ktoś ostatnio coś słyszał w tym temacie? Bo jakoś nie uśmiecha mi się wizyta w tej instytucji błagając o informacje :D
ciekawe kiedy ZUS zacznie się bawić w dofinansowania uprawnień?
jesteś pewny że to KRUS?
a nie UP?

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 28 mar 2016, 22:14

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 31 mar 2015, 18:12
Posty: 8

Cytuj:
jesteś pewny że to KRUS? a nie UP?
Jestem pewien, że KRUS - sąsiad i kilku innych "farmerów" z okolicy kilka lat temu porobili uprawnienia za free - dziś jeden śmiga solówką i wozi warzywka ;)
Wiem, że to było dofinansowane z Unii ale jak nazywał się ten program to nie mam pojęcia.


Post Wysłano: 28 mar 2016, 22:39

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

Cytuj:
Cytuj:
jesteś pewny że to KRUS? a nie UP?
Jestem pewien, że KRUS - sąsiad i kilku innych "farmerów" z okolicy kilka lat temu porobili uprawnienia za free - dziś jeden śmiga solówką i wozi warzywka ;)
Wiem, że to było dofinansowane z Unii ale jak nazywał się ten program to nie mam pojęcia.
co ma wspólnego KRUS z dofinansowaniem unijnym?

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 28 mar 2016, 22:39

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 08 cze 2009, 19:33
Posty: 1085
GG: 2300025
Samochód: 106.530 SC
Lokalizacja: ZSW, ZGL, ZS

Cytuj:
Tzn. w wieku 18-21 lat rozpoczynam kat. C równolegle z KWP - zdaje to i to i do 21 roku obowiązują mnie ograniczenia tonażowe - po 21 roku życia mogę śmiało śmigać na "każdych" truckach bez dodatkowych ceregieli.
Czyli również potwierdzacie? :)
Inaczej trochę. Gołe Prawo Jazdy kategorii C możesz mieć dopiero od 21 lat. Wyjątkiem jest posiadanie Kwalifikacji, czyli najpierw KW i jej egzamin, a dopiero potem Prawo Jazdy.
Najpierw sobie poczytaj te dwie ustawy, a później pytaj, czego nie możesz zrozumieć. Każdemu będzie łatwiej, a te akty prawne właśnie nie są zbyt trudne. Sam nie jestem w 100% pewien wszystkiego, bo zajmowałem się tym, jak miałem więcej czasu, ale namiary masz, więc działaj.


Post Wysłano: 28 mar 2016, 23:26

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 31 mar 2015, 18:12
Posty: 8

Cytuj:
co ma wspólnego KRUS z dofinansowaniem unijnym?
Akcje w stylu "Aktywizacja rolników - dobry start do kariery" - takie hasło wymyślone przeze mnie.
Często organizowane są takie akcje kierowane do danych grup społecznych...
O tej, o której mówię organizowanej na terenie mojej gminy warunkiem było ubezpieczenie w KRUS i jakieś tam jeszcze rzeczy, a sama organizacja na pewno była głównym patronem i promotorem, czy bezpośrednim organizatorem - tego nie wiem.
Z ciekawości pogooglowałem i znalazłem kilka podobnych projektów pod takim patronatem z "Kapitału Ludzkiego".

Kiedyś rzucałem okiem na ustawy i pamiętam na 100% taki zapis, że osoba posiadająca KWP mogła zrobić D/D+E w wieku 21lat - lecz przewozy mogła wykonywać tylko w jakiśtam określonych warunkach - jeśli to dobrze pamiętam. Nie pamiętam jak to było z C ale słyszałem opinie, że jest podobnie (ograniczenia tonażowe) - chyba, że osoba ta miała na myśli kat. C1. Ogólnie kiedyś mnie to męczyło - pytałem w wydziale komunikacji, w OSK, czytałem, szukałem i każdy ma na to różne interpretacje...


Post Wysłano: 28 mar 2016, 23:38

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 31 mar 2015, 18:12
Posty: 8

OK - trafiłem na zapis z popularnej strony, który miałem na myśli:
Cytuj:
Osoby młodsze także mogą skończyć kwalifikację wstępną przyspieszoną ale do czasu ukończenia stosownego wieku (21 lat dla kat. C i C+E oraz 23 lata dla kat. D i D+E) będą podlegały następującym ograniczeniom:

Ukończenie jedynie kwalifikacji przyspieszonej przez osobę mającą kat. C lub C+E i która nie skończyła 21 lat oznacza ograniczenie wyłącznie do tych pojazdów, do prowadzenia których wymagane jest prawo jazdy kat. C1 lub C1+E, czyli w przypadku C1 – pojazdów samochodowych (z wyjątkiem autobusu) o DMC do 7,5 ton a w przypadku C1+E - zespołem pojazdów o DMC do 12 ton, składającym się z pojazdu ciągnącego o DMC do 3,5 ton i przyczepy o DMC nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego (szersza definicja w słowniczku na dole strony). Prowadzenie pojazdów bez ograniczeń możliwe by było dopiero po ukończeniu 21 roku życia i nie ma tu znaczenia fakt, że dana osoba posiada uprawnienia kat. C lub C+E – ukończenie kwalifikacji wstępnej przyspieszonej dla osób w wieku 18-21 lat powoduje automatycznie takie ograniczenie, jakby dana osoba miała tylko kat. C1 lub C1+E.
Z tego co się orientuję nie muszę posiadać prawa jazdy, by przystąpić do kursu na KW.
Podobne słowa słyszałem w jednym z OSK - że się da.

Sam mam taki kocioł w głowie, że chyba poczekam te kilka miesięcy i pójdę na spokojnie :mrgreen:


Post Wysłano: 29 mar 2016, 0:04
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 10 cze 2013, 20:00
Posty: 130

Jest tak:
Masz poniżej 21 roku życia to robisz Kwalifikację Wstępną Pełną, przechodzisz jej ten cały kurs, zdajesz egzamin, dostajesz świadectwo kwalifikacji zawodowej - dopiero ze ŚWIADECTWEM KWALIFIKACJI ZAWODOWEJ MASZ MOŻLIWOŚĆ PODEJŚCIA DO KURSU NA PRAWO JAZY KAT. C Jeżeli nie masz 21 lat i chciałbyś zacząć kurs prawa jazdy na kategorię C to jej nie zaczniesz, bo nie masz świadectwa kwalifikacji zawodowej. To tak trochę uproszczając - gdybyś chciał podejść do kursu prawa jazdy jakiejkolwiek kategorii bez badań lekarskich - nie da sie.

Jeżeli masz powyżej 21r.ż czy też jesteś 3 miesiące przed 21 urodzinami, możesz robić i Kwalifikację wstepną przyśpieszoną i prawo jazdy kat. C jednocześnie. Możesz najpierw KW, potem prawko, czy odwrotonie - jak Ci się widzi.

Sprawa jest tego typu, że KW możesz sobie zrobić nawet rok przed przystąpieniem do kursu i uzyskaniem wymaganego wieku - to tylko od Ciebie zależy. Ja KW uzupełniającą zrobiłem jakoś po nowym roku chyba, a teraz czekam jeszcze kilka dni na wymagany wiek i startuję z kursem na D.
Logicznym jest, że możesz zrobic teraz kwalifikację wstepną przyspieszona a dopiero POTEM kurs prawa jazdy, ale do ukończenia 21 roku życia będziesz mógł się poruszać pojazdamy takimi jak określonymi w kategorii prawa jazdy C1.
Razem obu kursu nie zaczniesz, nie ma opcji. Nie wiem czy wtedy jest sens czegoś takiego robienia, bo z mojego punktu widzenia albo robisz pełną i kurs albo czekasz i robisz przyspieszona.


Post Wysłano: 29 mar 2016, 9:40

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 04 gru 2009, 19:09
Posty: 46
Lokalizacja: Poznań

Cytuj:
Jest tak:
Masz poniżej 21 roku życia to robisz Kwalifikację Wstępną Pełną, przechodzisz jej ten cały kurs, zdajesz egzamin, dostajesz świadectwo kwalifikacji zawodowej - dopiero ze ŚWIADECTWEM KWALIFIKACJI ZAWODOWEJ MASZ MOŻLIWOŚĆ PODEJŚCIA DO KURSU NA PRAWO JAZY KAT. C Jeżeli nie masz 21 lat i chciałbyś zacząć kurs prawa jazdy na kategorię C to jej nie zaczniesz, bo nie masz świadectwa kwalifikacji zawodowej. To tak trochę uproszczając - gdybyś chciał podejść do kursu prawa jazdy jakiejkolwiek kategorii bez badań lekarskich - nie da sie.
Aktualnie wraz z momentem zaczęcia kursu kwalifikacji pełnej można już się zapisać na kurs C, jednak aby mieć egzamin na prawo jazdy trzeba skończyć kwalifikację.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 13 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: