Autor
Wiadomość
Tytuł: Karta kierowcy
Post Wysłano: 20 gru 2014, 17:27

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 gru 2014, 16:46
Posty: 6
GG: 5603324

Witam jestem tu nowy wiec na początek powiem trochę o sobie bo i tak informacje te potrzebne będą do tematu który założyłem. Mam 22 lata i 1 września uzyskałem wszystkie potrzebne dokumenty aby móc zacząć pracować jako kierowca dużego zestawu (prawo jazdy c+e kwalifikacja wstępna) Chce jeździć jako zawodowy kierowca tylko doradzono mi abym przeczekał zimę z rożnych powodów miedzy innymi dlatego ze jest to troszkę martwy czas i pracy również jest mniej wiec z racji tego ze posiadam zatrudnienie po drugiej stronie czyli obecnie ładuje auta na magazynie na razie czekam i przeglądam ogłoszenia.

Mam jednak pytanie a raczej pytania:
1. Czy jeżeli nie jeżdżę na razie i nie wiem kiedy zacznę (za miesiąc, rok czy 5 lat) to czy mogę wyrobić sobie kartę kierowcy aby być w pełni gotowy do rozpoczęcia pracy nawet jak nie będę jej na razie używał ? Czy wiąże się to z jakimiś dodatkowymi obowiązkami wobec tej karty? Czy porostu ja mam i tyle ?

2. Jeżeli znajomy ma swoje auto i jest taka możliwość żebym w wolnym czasie mógł z nim jechać w trasę i zobaczyć jak to wygląda i spróbować swoich sił to jak to wygląda od strony prawnej czy muszę mieć jakieś dodatkowe papiery np. badania itp? Czy wystarczy mi prawo jazdy? co z wymieniona już dzisiaj karta kierowcy jak będzie użyta raz a później długi okres czasu nie? czy trzeba z niej pobierać jakieś dane itp ?

3. Już ostatnie czy może orientuje się ktoś czy aby jeździć autem do przewozu kontenerów np. ze złomem trzeba mieć jakieś dodatkowe uprawnienia na ten hak do wciągania kontenerów? Jeśli tak to jakie ?

Proszę o odpowiedzi i wyrozumiałość w kwestii tych pytań oraz pod względem porządkowym na forum w obu przypadkach jestem początkującym :))


Post Wysłano: 20 gru 2014, 17:43
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 05 mar 2011, 20:10
Posty: 654
Lokalizacja: Poznan

1. Kartę wyrabiaj jak najszybciej. Kartę masz po prostu i tyle.
2.Jak pojedziesz potrzebujesz zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu tzw. urlopowkę, musisz mieć takie zaświadczenie za okres nie prowadzenia pojazdu powyżej 24h. Zczytywanie karty, o to zatroszczy się przedsiębiorca.
3. Niestety nie pomogę.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=7ryGYWs ... r_embedded


Post Wysłano: 20 gru 2014, 17:54

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 gru 2014, 16:46
Posty: 6
GG: 5603324

Czyli kartę mogę miedzy świętami złożyć wniosek i po nowym roku będę miał już w kieszeni no okej :)
Jeszcze jedno pytanie czy karta ma jakiś określony okres ważności i czy jeżeli zrobił bym prawo jazdy na kat. D lub A to trzeba ja wymienić ?

A co do 2 nie do końca rozumiem od kogo potrzebuje tego zaświadczenia przypomnę ze obecnie nie pracuje jako kierowca i za kolko wskoczył bym tylko w czasie urlopu lub dnia wolnego sobota w obecnej pracy. Przedsiębiorąca zczytuje kartę czyli w tym przypadku osoba z która bym jechał w ta trasę bo ma swoje auto i jeździ sam u siebie on twierdzi ze jak sam jeździ to nic nie zczytuje z karty...


Post Wysłano: 20 gru 2014, 18:34

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 11 lut 2011, 20:02
Posty: 132
GG: 0
Samochód: Peugeot Boxer L3H3/ Audi a4
Lokalizacja: Kraków

2) poza prawem jazdy musisz mieć kwlifikacje wstępną, badania lekarskie i psychotechniczne. dodatkowo zatrudniony w przedsiębiorstwie

_________________
B, BE, C, CE


Post Wysłano: 20 gru 2014, 18:41

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 gru 2014, 16:46
Posty: 6
GG: 5603324

Pisałem na początku co mam i wymieniałem kwalifikacje wstępną :D czyli nie da rady jechać w taki sposób i rozumiem ze praca na weekendy gdzieś na solówce tez odpada? po prostu będąc kierowca trzeba być albo cały czas albo wcale ? :? Nie funkcjonuje to tak jak w przypadku innych zawodów na które masz uprawnienia ze cały tydzień śmigasz np. na suwnicy a w sobotę na jakaś umowę zlecenie na budowie ?


Post Wysłano: 20 gru 2014, 18:52

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 kwie 2014, 20:51
Posty: 1884

Pojedziesz w weekend u kolegi na umowę - zlecenie. On Ci wystawi urlopówkę, że nie jezdzileś wcześniej.
Pracy możesz już zacząć szukać, bo bez doświadczenia na pewno nie znajdziesz z dnia na dzień.

Wysłane z mojego GT-I9300


Post Wysłano: 20 gru 2014, 18:56
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 cze 2011, 9:39
Posty: 246
Lokalizacja: Warszawa

Trochę brakuje przecinków w Twoich wypowiedziach, to raz.
A dwa, to pytanie: czy w rubryce 12 prawa jazdy, w wierszach dotyczących kategorii C i CE, masz wbity kod 95? Bo napisałeś o "wszystkich potrzebnych dokumentach", nie wymieniając badań lekarskich.


Ostatnio zmieniony 20 gru 2014, 19:00 przez cameledon, łącznie zmieniany 1 raz.

Post Wysłano: 20 gru 2014, 18:59

Cytuj:
(...)Jeszcze jedno pytanie czy karta ma jakiś określony okres ważności i czy jeżeli zrobił bym prawo jazdy na kat. D lub A to trzeba ja wymienić ?(...)
Karta Kierowcy jest ważna przez 5 lat, niemniej jednak nie dłużej, niż ważność prawa jazdy (C lub D). Na miesiąc przed upływem terminu ważności karty możesz złożyć wniosek o wydanie nowej.
Jeśli idzie o kategorię D, to nie wiem, czy musisz wymieniać, czy też nie, ale jeśli zrobisz kat. A to nie musisz wymieniać karty. Oczywiście pod warunkiem, że nie zmieni się tak numer prawa jazdy jak jego ważność.


Post Wysłano: 20 gru 2014, 19:13

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 gru 2014, 16:46
Posty: 6
GG: 5603324

czyli przed wyjazdem podpisujemy umowę zlecenie i do tego ta urlopowkę (swoja droga ciekawe ze wszyscy przedsiębiorcy w tej branży mogą wystawić urlopowke ze nie jeździłeś :D ale z drugiej strony są tacha i karty wiec jak jedziles to widać no ok ). I jak mamy umowę i urlopowke to już można jechać ? a te badania o których pisał Prto? i zczytywanie karty o której była mowa ?

Własnie tego braku doświadczenia najbardziej sie obawiam przy szukaniu pracy oraz tego jak będę jeździł z kimś na okresie próbnym na kogo trafie czy będzie ktoś wyrozumiały i podpowie to czy tamto czy stwierdzi od razu ze sie nie nadaje mimo ze w miarę ogarnę temat... a jeszcze trzeba rzucić obecna robotę... dlatego żeby mieć jakieś doświadczenie przewiózł bym sie ze znajomym jak już jestem o tyle w dobrej sytuacji że mam taką możliwość tylko te przepisy, czasy i mnóstwo papierów wszystko to komplikuje sprawę... :?

W rubryce 12 mam wpisane 95 i date waznosci. Badania robilem tylko te ktore potrzebne mi byly aby uzyskac prawo jazdy i kwalifikacje wstepna


Post Wysłano: 20 gru 2014, 19:35
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 05 mar 2011, 20:10
Posty: 654
Lokalizacja: Poznan

Jak masz kod 95 to masz badania lekarskie i psychotesty inaczej nie zrobił byś prawa jazdy.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=7ryGYWs ... r_embedded


Post Wysłano: 20 gru 2014, 19:44

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 kwie 2014, 20:51
Posty: 1884

Konrad, to tylko tak wygląda źle. Ogólnie kolega wystawi urlopówkę, umowę zlecenie i jedziecie w trasę.
Lepiej żebyś pojechał z nim, zamiast z kimś obcym, bo napewno będziesz się stresował bardziej.
Dasz sobie radę.

Wysłane z mojego GT-I9300


Post Wysłano: 20 gru 2014, 21:01

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 gru 2014, 16:46
Posty: 6
GG: 5603324

No to troszku lepiej już to dla mnie wygląda a jak jadę na taka umowę zlecenie to zczytuje kartę?
Pytam bo ten kolega twierdzi ze on swojej nie zczytuje i nie chce mu jakiś problemow narobić z tym wszystkim żeby nie musiał latać załatwiać i w ogóle. Bo niby sam sie zaoferował ze mogę jechać jakbym chciał ale nie był pewny co do tych wszystkich przepisów.
Dziękuję za zainteresowanie tematem a co do pytania 3 ktoś coś ? :D


Post Wysłano: 20 gru 2014, 21:12
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 05 sie 2014, 15:46
Posty: 146
Samochód: Volvo

Cytuj:
Własnie tego braku doświadczenia najbardziej sie obawiam przy szukaniu pracy oraz tego jak będę jeździł z kimś na okresie próbnym na kogo trafie czy będzie ktoś wyrozumiały i podpowie to czy tamto czy stwierdzi od razu ze sie nie nadaje mimo ze w miarę ogarnę temat... a jeszcze trzeba rzucić obecna robotę... dlatego żeby mieć jakieś doświadczenie przewiózł bym sie ze znajomym jak już jestem o tyle w dobrej sytuacji że mam taką możliwość tylko te przepisy, czasy i mnóstwo papierów wszystko to komplikuje sprawę... :?

Ja tam nie miałem żadnego przyuczenia :] , nie masz się czego bać, ważne żebyś nie zatrudnił się u "dziada" w swojej pierwszej pracy na dużym :mrgreen:


Post Wysłano: 15 sty 2016, 14:47

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 sty 2014, 4:52
Posty: 17
GG: 111111

Czy można wyrobić karte kierowcy nie przez internet ?
Tzn gdzie mogę pobrać takie wnioski do wypełnienia ? Bo z tego co widze to trzeba pobrać przez net ,wypełnic ,wydrukowac i dopiero wysłać .


Post Wysłano: 15 sty 2016, 15:05

Cytuj:
Karta Kierowcy jest ważna przez 5 lat, niemniej jednak nie dłużej, niż ważność prawa jazdy (C lub D).
Też tak myślałem i taka wiedzę posiadłem. Jakież było moje zdziwienie kiedy po wymianie karty kierowcy otrzymałem nową ważną na pięć lat, mimo że prawo jazdy ważne było tylko dwa lata.


Post Wysłano: 16 mar 2016, 16:04

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 mar 2016, 14:34
Posty: 5
Lokalizacja: Pułtusk

Cytuj:
Cytuj:
Karta Kierowcy jest ważna przez 5 lat, niemniej jednak nie dłużej, niż ważność prawa jazdy (C lub D).
Też tak myślałem i taka wiedzę posiadłem. Jakież było moje zdziwienie kiedy po wymianie karty kierowcy otrzymałem nową ważną na pięć lat, mimo że prawo jazdy ważne było tylko dwa lata.

Jeszcze się nie zorientowałam w tym temacie, ale w poniedziałek to zrobię. Jedna myśl mi przyszła do głowy.

Tak jak wbijają Wam w PJ datę najkrótszą, np. psycholog 8.01.2016, lekarz 26.01.2016, wbita będzie data psychologa, to czy analogicznie nie jest z tą kartą kierowcy?

Ważna jest na 5 lat, bo po co wymieniać ją z każdym nowym terminem, ale współistnieje ona razem z badaniami psychologicznymi i lekarskimi? Czyli dajecie dokumenty do kontroli (kontrola: w marcu) i karta kierowcy jest wazna - ok, ale w PJ macie np. wbitą datę, która minęła (ważność kategorii minęła w lutym)?

Myśli mi się na ten moment, że to jednak PJ obliguje Was do tego, żeby pilnować terminów. A KK wymieniacie tak jak jest nadana.

_________________
Psycholog Transportu pomaga ;)
Jeśli potrzebujesz szybkiej porady, wyjaśnienia czegoś - zapraszam na PW, choć staram się śledzić forum :)


Post Wysłano: 08 lip 2016, 7:52

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 04 gru 2009, 19:09
Posty: 46
Lokalizacja: Poznań

Mam 19 lat, zrobiłem C i KW pełną. Czy do wyrobienia Karty Kierowcy są jakieś ograniczenia wiekowe? Kiedyś słyszałem że tak, teraz czytając w internecie nie znalazłem żadnej wzmianki o tym.


Post Wysłano: 08 lip 2016, 8:08
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 23 lut 2012, 11:06
Posty: 3213

Cytuj:
Mam 19 lat, zrobiłem C i KW pełną. Czy do wyrobienia Karty Kierowcy są jakieś ograniczenia wiekowe? Kiedyś słyszałem że tak, teraz czytając w internecie nie znalazłem żadnej wzmianki o tym.
Źle słyszałeś. Masz prawo jazdy i KW? Jesteś pełnoprawnym kierowcą i możesz wykonywać ten zawód. Tym samym TAK możesz wyrobić kartę kierowcy. Napawde na kursach nie mówią o przepisach?


Post Wysłano: 08 lip 2016, 13:18

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 04 gru 2009, 19:09
Posty: 46
Lokalizacja: Poznań

Jak zaczynałem miałem powiedziane że karta jest od 21 więc tylko na tarczki. Teraz szukałem w internecie i nie było nic o wieku, także jest tak jak mówisz. Dzięki za pomoc :)


Post Wysłano: 08 lip 2016, 13:32
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 23 lut 2012, 11:06
Posty: 3213

Cytuj:
Jak zaczynałem miałem powiedziane że karta jest od 21 więc tylko na tarczki. Teraz szukałem w internecie i nie było nic o wieku, także jest tak jak mówisz. Dzięki za pomoc :)
Coooooo? Daj mi namiar na tego fenomena co Ci to powiedzial! A czym różni sie tarczka od karty? Jedno i drugie ma za zadanie rejestracje czasu pracy. No takiego niusa to tylko na parkingu można usłyszeć ale że na kursie to już nie. Wiek ma role tylko przy Kwalifikacji. Nic więcej


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: