Strona 1 z 1 [ Posty: 14 ]
Autor
Wiadomość

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 wrz 2006, 15:09
Posty: 118
Lokalizacja: Wieluń

Witam

Zacznę od tego że właśnie zaktualizowałem sobie badania lekarskie, psychotesty i kurs na przewóz rzeczy (wiem że teraz to się inaczej nazywa) no i ambitnie zamierzam jeździć zgodnie z prawem (na ile to możliwe w tym kraju).

Mam sytuację gdzie czasami (1-2 w miesiącu) potrzebuję użyć ciężarówki np do niezarobkowego przewozu mebli, gruzu, czy maszyn (jak to przy budowie domu).
Ciężarówka jest w firmie mojego ojca (potrzeby własne), ja jestem dopisany jako współwłaściciel auta (nie pracuję w tej firmie)
I moje pytanie jak powinienem dokumentować swoją aktywność:
Jak jadę to wiadomo tarczka do tacho i jazda, a co z zaświadczeniem o nieprowadzeniu, mam sam sobie wypisywać i podpisywać? Czy może musi to robić ojciec?

Zaświadczenie musi być wydrukowane na komputerze ale czy daty mogą być wypełniane ręcznie?

I drugi przypadek kiedy kierowca zatrudniony na stałe w firmie jedzie w trasę i jadę z nim jako 2 driver bo brakuje mu czasu żeby wrócić na strzała, jedziemy innym autem którego nie jestem współwłaścicielem.
Czy w tym przypadku muszę być zatrudniony w firmie?

Z góry dzięki za wyjaśnienie mojej nietypowej sytuacji...


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

zapytam z czystej ciekawości użyłeś opcji "szukaj"?

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Awatar użytkownika

Moderator

Offline

Offline

Moderator

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 sty 2011, 15:46
Posty: 4159
Samochód: DAF XF105.410
Lokalizacja: Wieluń / Wieruszów

Odpowiedź na drugie pytanie.
Jeżeli jedziesz jako drugi kierowca w firmie ojca, który prowadzi zarobkowy przewóz osób bądź rzeczy musisz być zatrudniony w firmie, choćby na prostej umowie. Nie możesz jako "obca" (specjalnie w cudzysłowiu bo przecież znasz się z tatą :) ) prowadzić pojazd wykonujący przewóz zarobkowy .

_________________
09.09.2011r. Sylwek. Pamiętamy. [*]

Naczelny Forumowy Kierowca z Powołania.
#BigosLover


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 wrz 2006, 15:09
Posty: 118
Lokalizacja: Wieluń

zzx właśnie nie znalazłem 2 giej analogicznej sytuacji dlatego pytam
Głównie chodzi o to jak mam dokumentować przerwy kiedy nie jestem pracownikiem, nie mam działalności, ale jestem współwłaścicielem auta

Bauer tutaj chodzi nie o zarobkowy przewóz rzeczy tylko przewóz na potrzeby własne


w ustawie o transporcie drogowym znalazłem:
Art. 3. 1. Przepisów ustawy nie stosuje się do przewozu drogowego
wykonywanego pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów:
2. Do przewozów drogowych wykonywanych:
3) przez podmioty niebędące przedsiębiorcami

czy to ma znaczyć że jesli ja nie jestem przedsiębiorcą a korzystam z auta ojca (niehandlowy przewóz rzeczy) to nie podlegam przepisom o czasie pracy?? - zbyt proste się to wydaje...


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

no i co z tego że jesteś współwłaścicielem samochodu?
tacy nie są nawet wspominani w ustawie.
ciebie interesuje to co robisz za kierownicą w jaki stosunku do właściciela czy wspólwłaściciela oraz c robisz z czasem jak nie siedzisz za kierownicą pojazdu w okresie 28 dni przed wyruszeniem w drogę.
tak jeszcze zapytam co robiłeś na tym niby kursie?
te zagadnienia są tam poruszane - jak chcesz bym cię doszkolił to zapłać.


wkurza mnie takie podejście do tematu - "chcę jeździć na legalu o ile to możliwe" - zacznij od szkolenia, a potem to juz tylko legal.
ciekawe jak były by egzaminy ilu by nie zdało?
jak poszukasz to wszystko jest w dostępnych przepisach i było wielokrotnie na forum poruszane.
począwszy od zasad zatrudnienia poprzez zasady wystawiania zaświadczenia,po jazdę w podwójnej obsadzie.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 wrz 2006, 15:09
Posty: 118
Lokalizacja: Wieluń

kolego zzx jak nie masz ochoty odpowiadać to nikt Cie nie zmusza nie musisz to umoralniać nikogo
Pytam się bo chyba po to jest forum, po przeszukaniu wszystkich watków nie znalazłem akurat takiej sytuacji jaka mnie dotyczy

Dla sprecyzowania zapytam wprost:
1. kto ma wypisać zaświadczenie ja czy ojciec skoro w każdym druku jest mowa o przedsiębiorstwie a ja takiego nie prowadzę (jak na przykład to robią rolnicy?)

2. czy prawdą jest że daty w zaświadczeniu mają być wpisane maszynowo??

3. Jeśli dysponuję pojazdem DMC do 7,5T, wykonuję nim niehandlowy przewóz rzeczy (prywatny) nie dotyczy mnie rozporządzenie 561. Ale czy nie ma równolegle jakiegoś innego paragrafu który mów że kiedy pojazd jest wyposażony w tacho to MUSZĘ go używać??


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

leniwy jestes - tu masz odpowiedź na jedno z pytań:
viewtopic.php?t=33958
i nie mów że szukałeś.

ad 3. - nie ma czegos takiego jak niehandlowy przewóz rzeczy.

i jeszcze cos takiego :
Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 3 ustawy o transporcie drogowym do przewozów wykonywanych przez podmioty niebędące przedsiębiorcami stosuje się przepisy dotyczące niezarobkowego przewozu drogowego.

i jeszcze poczytaj o zmianach w ustawie o transporcie drogowym:

www.gitd.gov.pl › assets › pdf_file › Na...

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 wrz 2006, 15:09
Posty: 118
Lokalizacja: Wieluń

2. co do tego punktu rozumiem że nie ma bata i cały druk musi być wydrukowany na komputerze - dzieki za naprowadzenie

3. nie wymyśliłem sobie tego pojęcia tylko wyczytałem w rozporządzeniu 561 Art.3 pkt h):
Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do przewozu drogowego:
h) (2) pojazdami lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 7,5 tony
używanymi do niehandlowego przewozu rzeczy


co z sytuacją w pkt 1 ??

I wreszczcie:
Cytuj:
i jeszcze cos takiego :
Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 3 ustawy o transporcie drogowym do przewozów wykonywanych przez podmioty niebędące przedsiębiorcami stosuje się przepisy dotyczące niezarobkowego przewozu drogowego.
Czy to oznacza że stosuje się takie same przepisy jak dla przedsiębiorstwa z zaświadczeniem na potrzeby własne?? Jeśli tak to wraca pytanie kto wypisuje zaświadczenie?


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

faktycznie w tym konkretnym artykule jest użyte pojęcie niehandlowy przewóz rzeczy.
pozostaje ci tylko udowodnić inspektorowi że to jest taki charakter przewozu.


jak dobrze zrozumiałem to obecnie masz tylko watpliwość kto ma ci wystawić zaświadczenie?
rusz mózgownicą kto w przypadku właściciela (firmy, pojazdu itp...) wystawia dokument?

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 wrz 2006, 15:09
Posty: 118
Lokalizacja: Wieluń

znalazłem fajne objaśnienie dotyczące całego rozporządzenia 561:
http://ec.europa.eu/transport/modes/roa ... ext_pl.pdf

jest tam objaśnione podejście do Art3 pkt h):
h) Typ/ładowność pojazdu są określone w dokumentach pojazdu. Podróż nie może być związana z żadnym wynajmem ani wynagrodzeniem, a przewożone towary nie mogą być związane z handlem lub inną działalnością gospodarczą. Należy zapytać kierowcę i sprawdzić ładunek, żeby ustalić te fakty. Zespół pojazdów oznacza pojazd i przyczepę lub naczepę
Cytuj:
jak dobrze zrozumiałem to obecnie masz tylko watpliwość kto ma ci wystawić zaświadczenie?
rusz mózgownicą kto w przypadku właściciela (firmy, pojazdu itp...) wystawia dokument?
Czyli w moim przypadku tam gdzie należy wpisać dane przedsiębiorstwa wpisuję siebie jako osobe prywatną i powinno być ok?


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

Cytuj:
znalazłem fajne objaśnienie dotyczące całego rozporządzenia 561:
http://ec.europa.eu/transport/modes/roa ... ext_pl.pdf

jest tam objaśnione podejście do Art3 pkt h):
h) Typ/ładowność pojazdu są określone w dokumentach pojazdu. Podróż nie może być związana z żadnym wynajmem ani wynagrodzeniem, a przewożone towary nie mogą być związane z handlem lub inną działalnością gospodarczą. Należy zapytać kierowcę i sprawdzić ładunek, żeby ustalić te fakty. Zespół pojazdów oznacza pojazd i przyczepę lub naczepę
Cytuj:
jak dobrze zrozumiałem to obecnie masz tylko watpliwość kto ma ci wystawić zaświadczenie?
rusz mózgownicą kto w przypadku właściciela (firmy, pojazdu itp...) wystawia dokument?
Czyli w moim przypadku tam gdzie należy wpisać dane przedsiębiorstwa wpisuję siebie jako osobe prywatną i powinno być ok?
a na kogo jest zezwolenie na przewozy własne?
bo chyba ustalilismy czego dotyczy art3 ust.2 pkt 3 ? czy moze nie?

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 wrz 2006, 15:09
Posty: 118
Lokalizacja: Wieluń

W tym konkretnym przypadku zezwolenie jest wystawione na firmę ojca.
Ja i ojciec jesteśmy współwłaścicielami pojazdu.


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 wrz 2006, 15:09
Posty: 118
Lokalizacja: Wieluń

Czy ktoś potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie kto w powyższym przypadku ma wystawić zaświadczenie o nie prowadzeniu?


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

ale.........
jedziesz na zezwoleniu ojca to on ci wystawia - i bierze za to odpowiedzialność.
tak trudno zrozumieć?
co wy robicie na kursach - chyba śpicie lub kupujecie papiery a potem multum wpisów na forum.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 14 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: