Autor
Wiadomość
Tytuł:
Post Wysłano: 23 mar 2006, 10:25

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 sty 2006, 14:15
Posty: 98
Lokalizacja: LUBLIN

Ale cholerne są te pzepisy:/ Jak chcę z ojcem się wybrać cysterenką, i stoją krokodyle to trzeba się chować za firankami :) A najgorzej jak zczają:/ Wtedy trzeba przy nich opuścić pojazd i zapłacić kasę, oddać klka punktów Mi osobiście się nie zdażyło żeby mnie zczaili :)

_________________
....:::::ŚLĄSK WROCŁAW & MOTOR LUBLIN::::...Na zawsze razem....Motor&Chełmianka


Tytuł:
Post Wysłano: 29 kwie 2006, 21:14

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 mar 2006, 20:13
Posty: 10
Lokalizacja: okolice Jasła

Cytuj:
Aby móc przewozić takie towary, kierowca musi przejść przez szkolenie, na podstawie którego dostaje zaświadczenie że przeszedł taki kurs. Jeszcze parę lat temu (przynajmniej w Polsce) nie było wymagane takie zaświadczenie.
Mam pytanie: Czy aby przejść to szkolenie trzeba mieć doświadczenie w transporcie drogowym bądź w prowadzeniu pojazdu a jeśli tak czy trzeba je jakoś udokumentować czy moze wystarczy że posiadam prawo jazdy dłużej niż trzy lata ?


Tytuł:
Post Wysłano: 29 kwie 2006, 21:56
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 sty 2006, 16:10
Posty: 407
GG: 0
Samochód: duży z naczepą
Lokalizacja: Opolskie

Cytuj:
Mam pytanie: Czy aby przejść to szkolenie trzeba mieć doświadczenie w transporcie drogowym bądź w prowadzeniu pojazdu a jeśli tak czy trzeba je jakoś udokumentować czy moze wystarczy że posiadam prawo jazdy dłużej niż trzy lata ?
A więc jeżeli chcesz robić pierwszy raz kurs (początkowy kurs podstawowy,bez cystern- 24 godziny lekcyjne) to musisz miec udokumentowane co najmniej trzy lata praktyki w kierowaniu pojazdami zawodowo (wyjątek stanowią pracownicy kierującymi pojazdami Sił Zbrojnych, jednostek wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, Policji i Straży Granicznej). Musisz również badania lekarskie i psychologiczne (różne dla kursu podstawowego i specjalistycznego).
Kurs specjalistyczny (cysterny, oraz tow.klasa 1 i 7) możesz zrobić dopiero po ukończeniu kursu podstawowego.

Informacje zaczerpnołem z poradnika dla kierowców wydanego w 2002r. więc mogą być nieaktualne (choć niekoniecznie), dla pewności jednak trzeba by było sprawdzić gdzieś dokładniej.

_________________
Jezus też palił !!! wszyscy palili !!! to prawda, tym wszystkich których "uzdrowił"? dał poprostu pare gramow ze swojej plantacji!! ot cała prawda!


Tytuł:
Post Wysłano: 29 kwie 2006, 23:46

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 mar 2006, 20:13
Posty: 10
Lokalizacja: okolice Jasła

Cytuj:
to musisz miec udokumentowane co najmniej trzy lata praktyki w kierowaniu pojazdami zawodowo
Jest taka sprawa że prowadze zawodowo ciężarówke DMC < 3,5t tzn. taką z kat.B prawa jazdy, ponad trzy lata. Niedługo zdaje na kat.C, później E no i od razu chciałbym ADR-a zrobić ... Ale chyba w takim przypadku nie mogę przejść tego szkolenia czy może to wystarczy ?


Tytuł:
Post Wysłano: 30 kwie 2006, 0:16
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 sty 2006, 16:10
Posty: 407
GG: 0
Samochód: duży z naczepą
Lokalizacja: Opolskie

Cytuj:
Jest taka sprawa że prowadze zawodowo ciężarówke DMC < 3,5t tzn. taką z kat.B prawa jazdy, ponad trzy lata. Niedługo zdaje na kat.C, później E no i od razu chciałbym ADR-a zrobić ... Ale chyba w takim przypadku nie mogę przejść tego szkolenia czy może to wystarczy ?
Tzn. ciężko jednoznacznie powiedzieć w książce pisze tak:
Cytuj:
Uczestnikiem kursu początkowego kursu podstawowego może być ten kierowca, który posiada prawo jazdy kategorii B, C lub D, co najmniej trzy lata praktyki w kierowaniu pojazdem.
(C) "Przewóz materiałów niebezpiecznych" WKŁ

Więc podejrzewam, że mógłbyś rozpocząć szkolenie, bez żadnych przeszkód.

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania, chętnie pomogę znaleźć odpowiedź :wink:

Z tego co się orientuję na kursach nie są zapewniane podręczniki, więc warto by może coś kupić (nawet nie po to, żeby tylko zdać egzamin, ale również po to, aby w przyszłośći w razie jakiś wątpliwości móc zaczerpnąć jakiejś porady), tu np. ( http://www.netpolska.com/nnp/? )masz książkę która nieco rozwija temat dotyczący przewozu materiałów niebezpiecznych.

_________________
Jezus też palił !!! wszyscy palili !!! to prawda, tym wszystkich których "uzdrowił"? dał poprostu pare gramow ze swojej plantacji!! ot cała prawda!


Ostatnio zmieniony 30 kwie 2006, 12:19 przez Trc, łącznie zmieniany 1 raz.

Tytuł:
Post Wysłano: 30 kwie 2006, 8:32
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6304
Lokalizacja: Wrocław

chyba się juz pozmieniało, ale sprawdzę we wtorek, bo w pracy mam aktualą książkę. w domu z 1997 roku.
musze powiedzieć, że zgłaszają się do pracy ludzie bez doświadczenia z C+E i z uprawnieniami, więc być może ten wymóg jest zniesiony, sprawdzę.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Tytuł:
Post Wysłano: 31 maja 2006, 15:50

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 mar 2006, 20:13
Posty: 10
Lokalizacja: okolice Jasła

Cytuj:
chyba się juz pozmieniało, ale sprawdzę we wtorek, bo w pracy mam aktualą książkę. w domu z 1997 roku.
Tak, to się zmieniło. Z tego co ostatnio się dowiedziałem żeby przejść szkolenie (nawet z cysternami) nie trzeba mieć już doświadczenia, wystarczy prawo jazdy i od razu można to zaświadczenie uzyskać.


Tytuł:
Post Wysłano: 31 maja 2006, 16:12
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Cytuj:
Tak, to się zmieniło. Z tego co ostatnio się dowiedziałem żeby przejść szkolenie (nawet z cysternami) nie trzeba mieć już doświadczenia, wystarczy prawo jazdy i od razu można to zaświadczenie uzyskać.
Z tego co mi jest wiadomo, to już sporo czasu tak jest, że nie trzeba mieć doświadczenia alby przejść szkolenie ADR. Mój brat robił je na przełomie 2003/2004 roku i nikt nie wymagał żadnego doświadczenia. Skończył CE, kurs na przewóz rzeczy i od razu ADR. :wink:


Tytuł:
Post Wysłano: 31 maja 2006, 21:51

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 mar 2006, 20:13
Posty: 10
Lokalizacja: okolice Jasła

Mam jeszcze pytanko:
Czy jeśli mam kat.C i zalicze kurs na przewóz rzeczy podstawowy, a później dopiero kat e, to czy będe musiał powtarzać później kurs czy nie ?
I to samo pytanie odnośnie kursu ADR.


Tytuł:
Post Wysłano: 31 maja 2006, 22:09
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Była już o tym mowa na forum, tak więc poszukaj, nie bedę zaśmiecal tego tematu. Opcja SZUKAJ


Tytuł:
Post Wysłano: 08 cze 2006, 14:49

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 31 maja 2006, 15:31
Posty: 38
Lokalizacja: Opolszczyzna

Na ciekawy artykuł o aktualnych przepisach ADR natknąłem się na http://www.20ton.friko.pl

A tutaj macie link do tego artykułu http://www.20ton.friko.pl/marki/adr.htm


Tytuł:
Post Wysłano: 30 cze 2006, 21:11
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 10 lut 2006, 14:03
Posty: 104
GG: 1522591
Samochód: VW
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Czy orientuje sie ktoś ile kosztuje kurs na ADR-y :?: :) pozdro

_________________
NIEBIESKI... :P


Tytuł:
Post Wysłano: 07 sie 2006, 23:38

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 sty 2006, 14:15
Posty: 98
Lokalizacja: LUBLIN

KURS PODSTAWOWY 500 zł
KURS SPECJALISTYCZNY
przewóz w cysternach 300 zł
przewóz materiałów wybuchowych 300 zł
przewóz materiałów
promieniotwórczych 300 zł

_________________
....:::::ŚLĄSK WROCŁAW & MOTOR LUBLIN::::...Na zawsze razem....Motor&Chełmianka


Tytuł:
Post Wysłano: 11 sie 2006, 10:24

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lut 2005, 20:21
Posty: 932
Lokalizacja: Łódź/Wieluń

Oznaczenia ADR

Klasa 1 Substancje i przedmioty wybuchowe
Podklasa 1.1, 1.2, 1.3
Obrazek

Klasa 1 Substancje i przedmioty wybuchowe
Podklasa 1.4
Obrazek

Klasa 1 Substancje i przedmioty wybuchowe
Podklasa 1.5
Obrazek

Klasa 1 Substancje i przedmioty wybuchowe
Podklasa 1.6
Obrazek

Klasa 2 Gazy palne
Podklasa 2.1
Obrazek Obrazek

Klasa 2 Gazy niepalne i nietrujące
Podklasa 2.2
Obrazek Obrazek

Klasa 2 Gazy trujące
Podklasa 2.3
Obrazek

Klasa 3 Materiały ciekłe zapalne
Obrazek Obrazek

Klasa 4.1 Materiały stałe zapalne, samoreaktywne i materiały wybuchowo odczulone
Obrazek

Klasa 4.2 Materiały samozapalne
Obrazek

Klasa 4.3 Materiały wytwarzające w kontakcie z wodą gazy zapalne
Obrazek Obrazek

Klasa 5.1 Materiały utleniające
Obrazek

Klasa 5.2 Nadtlenki organiczne
Obrazek

Klasa 6.1 Materiały trujące
Obrazek

Klasa 6.2 Materiały zakaźne
Obrazek

Klasa 7 Materiały promieniotwórcze
Kategoria I - Biała
Obrazek

Klasa 7 Materiały promieniotwórcze
Kategoria II - Żółta
Obrazek

Klasa 7 Materiały promieniotwórcze
Kategoria III - Żółta
Obrazek

Klasa 7 Materiały promieniotwórcze
Materiał rozszczepialny klasy 7
Obrazek

Klasa 8 Materiały żrące
Obrazek

Klasa 9 Różne materiały i przedmioty niebezpieczne
Obrazek


Tytuł:
Post Wysłano: 03 gru 2006, 17:49

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 gru 2006, 16:59
Posty: 4
Lokalizacja: Gliwice

Wlasnie jestem swiezo po egzaminie ADR(podstawowy) .
Kurs bardzo ciekawy,trwał cztery dni w sumie 26 godzin + egzamin.Jezeli ktos ze Slaska ma ochote zaliczyc taki kurs za darmo to polecam osrodki Zakładu Doskonalenia Zawodowego-sponsorem jest Unia Europejska w ramach programu Szkolenie-Rozwój-Awans.Znowu krok blizej do kółka "TIR"-a
Polecam 500 Pln zostaje w kieszeni :lol: .

Z nowosci ADR 2007 w przyszlym roku wszystkie tunele UE bedą sklasyfikowane i nie przewieziemy wszystkich ładunków przez tunel,beda wyznaczone objazdy.Zalezało to bedzie od długosci tunelu i od ładunku jaki przewozimy.


Tytuł:
Post Wysłano: 03 gru 2006, 18:36
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:11
Posty: 713
GG: 41206084
Samochód: SCANIA R420
Lokalizacja: Augustów

Wkrótce wchodzą w życie zmiany umowy ADR

Ministerstwo Transportu udostępniło tekst roboczy zmian do umowy ADR wchodzących w życie w roku 2007


Poniżej link do plików w formacie. pdf na stronach Ministerstwa Transportu:

www. mt. gov. pl/article/transport_drogowy/uslugi_transportowe/dostep_do_rynku/przewozy_specjalne/towary_niebezpieczne/projekty/projekty_ustaw/article. php/id_item_tree/6ce747b12fc764954294095b01396c90/id_art/093a369710ec50dfa153477ab4a164d7

więcej: http://www.mt.gov.pl
(C) http://www.etransport.pl

_________________
scania R-serie "Stronger than ever"

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
International Transport

Augustów najpiękniejsze miasto Polski


Tytuł:
Post Wysłano: 27 lut 2007, 21:53

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 29 sty 2007, 3:42
Posty: 4
Lokalizacja: Bradford, UK

Witam, wlasnie jestem w trakcie kursu na ADR i wyglada to tak:
kurs podstawowy - 450 PLN
kurs na cysterny - 300 PLN
kurs na materialy wyuchowe klasy 1 - 200 PLN
Dodam, ze calosc trwa 7 dni, przewaznie po 8 godzin. Przedostatniego dnia kursu po zajeciach sa egzaminy z czesci podstawowej i z cystern a ostatiego dnia po zajeciach odbywa sie egzamin z materialow wybuchowych. Po zdaniu wszystkiego, dostaje sie od razu kwit ADR. Kurs jest prowadzony w Zakladzie Doskonalenia Zawodowego w Zielonej Gorze.
Aha, w cenie kursu jest tez ksiazka: Towary niebezpieczne w transporcie drogowym 2007-2009.


Tytuł:
Post Wysłano: 27 lut 2007, 22:03

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 lut 2007, 23:39
Posty: 143
Lokalizacja: Wrocław

Kolego Boryna, mógłbyś podać autorów tej książki? Bo podejrzewam, że mam tę samą, z tym że z przedziałem "2005-2007" w tytule. Gdybyś mógł, to spytaj też prowadzących kurs o jej cenę, bo na razie mam urwanie głowy i brakuje czasu na chodzenie do księgarni. Chciałbym poznać "w pigułce" zmiany, które wejdą na najbliższe dwa lata, dlatego pytam, poza tym bardzo sobie cenię tę książkę, którą już posiadam, tylko - jak napisałem - w starszej wersji. Pozdrawiam.

_________________
A ja, jeżely pan pozwoly, z przyjemnością!!!


Tytuł:
Post Wysłano: 27 lut 2007, 22:10
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Wydaje mi się, że autorami tej książki są panowie Rafał Buchcar, Krzysztof Grzegorczyk, Bolesław Hancyk. Na codzień prowadzący szkolenia ADR w pewnej firmie z Błonia. Jeśli ktoś wybiera się na kurs ADR to naprawdę dobra szkoła.


Tytuł:
Post Wysłano: 27 lut 2007, 22:24

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 lut 2007, 23:39
Posty: 143
Lokalizacja: Wrocław

Wielkie dzięki, kolego Pazdz, tak też myślałem. Mam nadzieję, że cena mnie nie wystraszy, bo swój starszy egzemplarz dostałem też na kursie i nie interesowałem się tym, ile kosztował.

_________________
A ja, jeżely pan pozwoly, z przyjemnością!!!


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: