Autor
Wiadomość
Tytuł:
Post Wysłano: 22 sty 2007, 22:23
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:11
Posty: 713
GG: 41206084
Samochód: SCANIA R420
Lokalizacja: Augustów

Nie zauważyłem jeszcze tego opisanego ale częste spotykane , a nawet jest to już codziennością na zachodzie u nas jeszcze nie do końca tak ale kiedy wyprzedza ciężarówka ciężarówke i wiemy , że zchodzi chwila i auta są długie i jak już kończymu to kierowca wyprzedzany mruga światłami żeby już ten zachodził , a my dziękujemy awaryjnymi lub kierunkowskazami na przemian.

_________________
scania R-serie "Stronger than ever"

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
International Transport

Augustów najpiękniejsze miasto Polski


Tytuł:
Post Wysłano: 22 sty 2007, 22:49
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 07 lip 2006, 11:06
Posty: 380
GG: 0
Samochód: Opel Zafira 2.0 DTi
Lokalizacja: Kraków

Hm.. my często mrugamy światełkami podczas wyprzedzania, czy to w dzien czy w nocy. Czasem też sie mruga prawym, zeby pokazać ze pusto z przeciwka. No i oczywiscie awaryjne jako podziękowanie;)

_________________
ze mnie to tiroweic żaden :(!


Tytuł:
Post Wysłano: 22 sty 2007, 22:50

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 lip 2006, 21:25
Posty: 71
Lokalizacja: Śląsk (Tarnowskie Góry)

Jeżdząc z ojce również mrugamy długimi jak ktoś na wyprzedza, jak jest mozliwość zjezdzamy na prawo ile sie da, jak my wyprzedzamy i ktoś nam zjedzie to albo awaryjki lub migacze idą w ruch w geście podziękowania.Ale często spotkałem sie z bezsensownym zachowaniem innych kierowców.Lecąc A4 w wakacyjny,piątkowy wieczór z parkingu chcial na autostrade wbic sie koles Man'em TGA z Nowego Targu.Więc tata korzystając z wolnego lewego pasa zjechał na lewo aby kolega Man'em bez chamowania mógl sie rozpedzić już na prawym pasie autostrady.My leceilysmy załadowani Man lecial na pusto.My 91km/h ropke nam odcina juz szybciej nie damy rady a kolega Man'em twardo sie rozpędza i nie daje nam możliwości zjechania na prawy pas.My bysmy zjechali on by se nas wziął lewym i by grało lecz on nie.W takiej sytuacji trzeba było sprawdzić czy Man ma dobre hamulce zwłaszcza że za nami nazbierała sie kupa osobówek.Nie rozumiem takich ludzi.Człowiek pomaga koleś nie musial chamowac tylko wbił sie od razu na pas my bysmy sobie zjechai on by nas wziął i było by po sprawie.Spotkałem sie z czymś takim juz kilka razy i zawsze działa jeden sprawdzony sposób.Migacz w prawo i po hamulcach:)

_________________
http://www.weglostal.com.pl
http://www.kemipol.com.pl


Tytuł:
Post Wysłano: 22 sty 2007, 22:51

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 06 gru 2006, 21:33
Posty: 217

Gest z zapalniczką bardzo mi się spodobał. Wcześniej nie słyszałem o nim. Oczywiście wszystkie przyjazne gesty na drodze są mile widziane i przyjemniej się jeździ jeśli wzajemnie ułatwia się życie.


Tytuł:
Post Wysłano: 23 sty 2007, 1:18

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 21 gru 2006, 0:33
Posty: 33
Lokalizacja: Tarnów

Gestu z zapalniczką nie znałem, ale inne się poznało. W końcu śmigało się z ojcem wszelkiej maści Żukami, Nysami, Tarpanami, a i samemu juz prawie 15 lat jeżdżę, więc "mowa kierowców" jest mi znana. Do dzisiaj zawsze się "ciepło na sercu" robi, jak ktoś mignie kierunkowskazem, żeby podziękować, czy też ostrzeże długimi przed radarem czy innym niebezpieczeństwem. Takie miłe gesty naprawdę nic nie kosztują, a jeszcze bardziej uprzyjemniają jazdę no i wielu sytuacjach zwiększąją bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Pzdr.

_________________
---------
- A Seszele sąsiad widział?
- Seszele? Seszele Panie to mi z ręki jadły....


Tytuł:
Post Wysłano: 23 sty 2007, 16:35

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 lut 2006, 18:24
Posty: 28
Lokalizacja: SLU Lubliniec

Kiedyś już spotkałem się z tym gestem i podpytałem pewne osoby (tatę :mrgreen: ) o co wogóle chodzi. Powiedział mi że dawniej sie tak robiło jak ktoś leciał jakąś starą padliną i bardzo "dymił" z rury wydechowej to zapalniczka w ruch. Z tym że nigdy nie zauważyłem tego u taty może dlatego że nie pali i nie ma nigdy w pobliżu zapalniczki. Nie wiem czy to aż taki miły gest. Jak dla mnie bez sensu ale niektórym kierowcom (tutaj cytat kolegi Cyryla z poprzedniej strony) się to podoba i tak robią. Pozdrowionka wszystkim :wink:


Tytuł:
Post Wysłano: 23 sty 2007, 16:51
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 06 kwie 2006, 14:55
Posty: 1587
Lokalizacja: Brzesko

Podczas tras z tata, spotkalem sie z wieloma getsami. Za kazdym razem gdy nas ktos wyprzedza to mrugamy mu, tak aby wiedzial ze moze juz zjechac na prawy pas. Zawsze to ktos podziekuje itp. My zawsze tez dziekujemy, na zasadzie lewy - prawy. Ten "gest" obowiazuje praktycznie we wszystkich krajach, wyjatkiem sa Włochy. Tata opowiadałmi ze gdy pierwszy raz pojechał na Italie to gdy Włoch mu mrugał zawsze zjezzał na prawy pas, a Włoch zawsze ostro hamował. (tak jak w innych krajach). Dopiero pozniej dowiedzial sie ze mrugniecie oznacza to ze jeszcze nie wyprzedziles całego auta, i masz nie zjezdzac.

_________________
www.Truck-Spotters.eu


Tytuł:
Post Wysłano: 24 sty 2007, 0:39

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 02 sty 2007, 2:01
Posty: 63
Lokalizacja: Skierniewice

to jak z tym mruganiem przy wyprzedzaniu jest. Mruga się jak już się cały mieści czy jak próbuje już zjechać a nie ma miejsca?

_________________
Kierowca-Konwojent
latam autami marki IVECO o DMC 3,5-7,5T


Tytuł:
Post Wysłano: 24 sty 2007, 7:48
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Cytuj:
to jak z tym mruganiem przy wyprzedzaniu jest. Mruga się jak już się cały mieści czy jak próbuje już zjechać a nie ma miejsca?
Jak już można zjechać to się mruga

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Tytuł:
Post Wysłano: 24 sty 2007, 11:12
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

znaki i sygnały nieformale, którymi porozumiewają się kierowcy trochę się różnią w Polsce i w krajach starej UE.
ogólnie w UE przyjęte jest, że mrugnięcie światłami jest swego rodzaju przyzwoleniem. jeżeli chcemy kogoś wpuścić, jeżeli dajemy komuś pierszeństwo przejazdu - mrugamy światłami.
u nas światła są i przyzwoleniem podczas przepuszczania i ponagleniem używanym przez niecierpliwych kierowców.
w UE sygnałem karcącym, negatywnym jest klakson.
jeżeli ktoś jedzie lewym pasem na autostradzie i nie zjeżdżą samochód jadący za nim chcąc dać sygnał, że chce wyprzedzać włącza kierunkowskaz lewy, a jeżeli to nie daje rezultatu klakson - nie światła.

podczas wyprzedzania przez pojazd ciężarowy chodzi o to, aby zestaw jadący 90km/h jak najkrótszy czas przebywał na środkowym/lewym pasie używanym przez pojazdy osobowe jadące o 50km/h szybciej. więc jeżeli jego tył minie naszą kabinę i może zjechać na prawy pas mrugamy światłami, aby dać mu znać. ma to zastosowanie również na naszych dukierunkowych drogach.

natomiast co do podziękowań, to w UE jest nim włączanie kierunkowskazów naprzemian, u nas - światła awaryjne.
i to będzie musiało się zmienić, ponieważ światła awaryjne sygnalizują ostre hamowanie i przestało być to sygnałem nieformalnym, dlatego że niektórzy producenci droższych samochodów osobowych wyposażają swoje auta w automatyczne włączniki świateł awaryjnych działające w przypadku takiego właśnie hamowania.

co do samego gestu z zapalniczką nie jest on wyrazem sympatii i w odróżnieniu od pokazania środkowego palca nie jest karany.
według mnie używany jest przez zdziecinniałych facetów w których mniemaniu kierowca ma znaczący wpływ na to jakim autem jeździ.


Tytuł:
Post Wysłano: 24 sty 2007, 11:31

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 lis 2006, 21:05
Posty: 52
Lokalizacja: Pokrzywnica\k-koźle

Co do gestu z zapalniczka calkowicie zgadzam sie z Cyrylem. Wedlug mnie jest to troche prymitywny gest. To tak jakbym jechal skladakiem a wyprzedzal by mnie Lance Armstrong kolarką i wysmiewal mnie,ze jade wolniej.


Tytuł:
Post Wysłano: 24 sty 2007, 12:07
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

A jeżeli chodzi o używanie sygnału dźwiekowego, to inna sytuacja jest we Włoszech. Oni używają nagminnie tego. Dlatego Włoch jak wsiada do swojego auta, to może on nie odpalić, ale klakson musi działać... :lol:


Tytuł:
Post Wysłano: 24 sty 2007, 12:18
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

są jeszcze inne gesty:
jak palce złączone i skierowane w twarz co we Włoszech znaczy "jak jedziesz?' lub coś w tym rodzaju,
we Francji strzepnięcie dłonią oznacza "odpimpaj się",
natomiast palce wskazujący i mały jednej dłoni pokazane facetowi w Hiszanii znaczy, że uważamy go za rogacza.

natomiast klakson w krajach południowych jest używany jak przyprawy - do wszystkiego.


Tytuł:
Post Wysłano: 24 sty 2007, 20:23

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 02 sty 2007, 2:01
Posty: 63
Lokalizacja: Skierniewice

Cytuj:
podczas wyprzedzania przez pojazd ciężarowy chodzi o to, aby zestaw jadący 90km/h jak najkrótszy czas przebywał na środkowym/lewym pasie używanym przez pojazdy osobowe jadące o 50km/h szybciej. więc jeżeli jego tył minie naszą kabinę i może zjechać na prawy pas mrugamy światłami, aby dać mu znać. ma to zastosowanie również na naszych dukierunkowych drogach.
a na zachodzie migają wszyscy czy tylko ciężarówki?

_________________
Kierowca-Konwojent
latam autami marki IVECO o DMC 3,5-7,5T


Tytuł:
Post Wysłano: 24 sty 2007, 22:07
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

nie zdarza się, aby ciężarówka wyprzedzała samochód osobowy, a wyprzedzający pojazd osobowy ma tak nikłe rozmiary i zapewnia taką widoczność kierowcy, że wskazywanie w którym momencie traci sens.

zdarza się, że obładowany bus z przyczepką wyprzedzany również daje znaki kierowcy ciężarówki w kiedy może zjechać na prawy pas.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Tytuł:
Post Wysłano: 24 sty 2007, 22:12

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 14 lis 2006, 1:14
Posty: 67
Lokalizacja: Irlandia

Jeszcze jednym zwłaszcza zauważalnym gestem w niemczech są światła awaryjne kiedy kierowca ciężarówki widzi już z daleka wypadek daje awaryjne i następni z tyłu wiedzą co jest grane i postepóją tak samo, taki ostrzeżenie


Tytuł:
Post Wysłano: 24 sty 2007, 22:54

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 07 cze 2006, 8:14
Posty: 202

Tak jak mówił Cyryl często spotyka się że nawet laweciarzy osobówkami lub jakimiś sprinterami wymiękając pod górki migają gdy się ich wyprzedza.

Ostatnio gdy wyprzedzałem na zakazie wyprzedzania w Belgii na A15(który osobiście jest dla mnie bez sensu gdyż na A14 mimo że ruch jest większy to zakazu nie ma) to kierowcy Belgijscy nie po raz pierwszy machali palcem , nie wiem czy było to złośliwe czy po prostu chcieli mnie (nas ) uświadomić.

_________________
- szybciej , szybciej...
-... i tak powoli będą Cię wynosić...
--------------------------------------------------------------------------------------------
SPRZEDAŻ SAMOCHODÓW, NACZEP : http://www.nego.otomoto.pl


Tytuł:
Post Wysłano: 25 sty 2007, 13:11

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lis 2006, 17:52
Posty: 161
Lokalizacja: Knyszyn->(Podlasie)<-Poland

jest jeszcze jeden bardzo ważny gest szczególnie zimą :) na przykład dziś wruciłem z ojcem z trasy i zauważyłem że ważnym gestem jest mruganie "długimi" w czasie "wyprzedzania" na drodze gdzie są 2 pasy w jedną strone :wink: podkreślam że zimą jest to istotne :!: ale i nie tylko bo dajemy znak o zamiarze "łyknięcięcia" poprzedzającego autka i zwiększa to bezpieczeństwo :wink:

_________________
Obiekt mego pożądania -Renault Magnum Vega!!!


"Zamiast szukać winnych jak najdalej od siebie wystarczy spojrzeć w lustro i zacząć poprawę od najtrudniejszej osoby: samego siebie."-Cyryl


Tytuł:
Post Wysłano: 25 sty 2007, 21:54

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 wrz 2006, 15:09
Posty: 118
Lokalizacja: Wieluń

a co sadzicie o wymienionym juz wlaczaniu awaryjek jak dojezdzamy do jakiegos wypadku na drodze ,zamknietego przejazdu kolejowego ,itp
bo od niedawna ten gest staje sie coraz bardziej popularniejszy i mysle ze jest przydatny bo nieraz zdazy sie ze sie zamyslisz podczas jazdy czy cos a awaryjki zawsze widac z daleka i wiadomo ze jak ktos je wlacza to cos sie dzieje


Tytuł:
Post Wysłano: 26 sty 2007, 7:47
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Cytuj:
a co sadzicie o wymienionym juz wlaczaniu awaryjek jak dojezdzamy do jakiegos wypadku na drodze ,zamknietego przejazdu kolejowego ,itp
Ten gest jest bardzo znany na zachodzie a zwłaszcza gdy siętworzą korki na autostradzie jak zauwarzysz że się tworzy korek przed tobą to włanczasz awaryjne żeby ci co jadą za tobą wiedzieli o niebezpieczeństwie na drodze i zdąrzyli wychamować np jedziesz 130-150km/h a przed tobą stoją samochody na autostradzie.
Pozatym światła awryjne jak nazwa wskazuje powinny ostrzegać o jakimś tam niebezpieczeństwie na drodze, a nie słurzyć do podziękowania jak jest to unas. Czasami zdarzaja się orły nawet jak masz włonczone awaryjne jak dojezdzasz lub stoisz w korku to jeszcze cię wyprzedzają

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: