Autor
Wiadomość
Tytuł:
Post Wysłano: 31 sty 2006, 23:24

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lut 2005, 15:10
Posty: 157
GG: 0

no to mówiłem Majluk- wskakuj z ojcem jak jedzie podpisywać umowe, to pogadamy, sfocimy a ty nie i nie....:P


Tytuł:
Post Wysłano: 31 sty 2006, 23:30
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 06 sie 2005, 10:41
Posty: 587
GG: 0
Samochód: MAN TGA XXL
Lokalizacja: Gliwice

Trzeba to było mówić w Niedziele...:twisted: W sumie sam niepomyślałem o tym zbytnio, no ale cóż...:P Ale jakiś spocik się jeszcze wymyśli...:D


Tytuł:
Post Wysłano: 05 lut 2006, 22:13

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 lut 2006, 21:00
Posty: 27
Lokalizacja: SZCZECIN

Cytuj:
No trzeba przyznać że z leksza żeś wytłumaczył temat radia, a ja mam takie pytanko, bo mówisz że ten President LINCOLN, może się połączyć nawet z Ameryką, to ile on gdzieś kosztuje bo napewno nie 500 zł, bo rozumiem że chodzi ci o połączenie z Polski...:wink: No, a co do Cb to ja tak się zastanawiam i podejżewam że jak wszystko dobrze pójdzie to w przyszłym roku może uda mi się jakiegoś sprzęta na stacjonarke załatwić, ale narazie to tylko plany, zobaczymy co z tego wyjdzie...:wink: Pozdrawiam...:)
Do dalekich łącznośći wystarczy radyjko ze wstęgami (ja nabyłem coś w stylu ALAN 78 czy 87 jakoś tak, za 250-300PLN), dobrze zestrojona antena bazowa, jakaś dopałka około 40/70W i zpokojnie z Irlandią nawijasz ;-)

Należy pamiętać aby zawsze mieć porządną antenę i dobrze zestrojoną !!!
Jak masz dobrą antenę, to na ALANIE 100 w mobilu wymiatasz gości którzy na bazówce lecą na bele czym ;-) - taka jest prawda :-)


Tytuł:
Post Wysłano: 05 lut 2006, 22:52

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lut 2005, 15:10
Posty: 157
GG: 0

otóż nie do końca. zestrojona antena to nic innego jak dobrze ustawiony współczynnik fali stojącej. jeśli będzie on zaduży spalisz końcówkę mocy w radiu. niema to większego wpływu na nasze osiągi, oczywiści jeśli poprawnie zamontujemy antene tzn, środk dachu i będzie dobrze zmasowana.
porządna antena=jak najdłuższa antena. w przypadku bazówek jak najdalej od innych anten(przyanjmnie 2-3m) i możliwie jak najwyżej.
mobilem niemasz żadnych szans żeby stanąć w szranki z bazówką a dopał jest nielegalny, i możesz z niego korzystać, narażając na spalenie radyjko. najlepiej liczyć więc na dobrą propagację i tyle.


Tytuł:
Post Wysłano: 05 lut 2006, 22:54

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 paź 2005, 22:31
Posty: 1147

Nie do końca z tym nawijaniem z Irlandią Można to zrobić z fali odbitej od jonosfery,a to się nazywa propagacja.Niestety propagacja występuje zazwyczaj tylko w lecie,raz jedyny udało mi się nawiązać łączność w zimie ze stają w Szwecji.Co do dopałów to jestem przeciwnikiem tych urządzeń,po pierwsze żeby osiągnąć zamierzony skutek musiał by być dopał 1000 W,ale cóż z tego że będzie mnie lepiej słyszała stacja która pracuje z mocą 4 W i ja jej nie słysze.Dodatkowym problemem są zakłócenia charmoniczne,trzeba by było mieszkać na pustkowiu aby nie zakłócać odbiorników radiowo-telewizyjnych.

_________________
"CHCĘ UMRZEĆ WE ŚNIE JAK MÓJ DZIADEK, A NIE KRZYCZĄC JAK JEGO PASAŻEROWIE."


Tytuł:
Post Wysłano: 05 lut 2006, 23:10

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 lut 2006, 21:00
Posty: 27
Lokalizacja: SZCZECIN

[quote="chudy"]otóż nie do końca. zestrojona antena to nic innego jak dobrze ustawiony współczynnik fali stojącej. jeśli będzie on zaduży spalisz końcówkę mocy w radiu. niema to większego wpływu na nasze osiągi


No to sorry ... odsyłam Cię kolego do tego cytatu (Twojego zresztą) i przeczytaj go sobie jeszcze raz .... dokładnie i pomalutku .... jeśli dalej tak twierdzisz, to coś nie tak ... weź książkę ... bo ja się z Tobą zgodzić nie mogę, a mam na myśli wytłuszczony druk.

A co do konkurencji mobila i bazówki, to niestety tak będzie jeśli będziesz miał na bazówce lichą antenę, to sobie nie posłuchasz wiele :lol:

Odrębną sprawą jest oczywiście propagacja i tu przyznaję rację .... ja ją miałem latem w godzinach wieczornych.

Jeżeli chodzi o dopałkę, fakt... nie jest legalna, ale używana w odpowiedzialny sposób na sprawnym technicznie sprzęcie jeszcze nikomu nie narobiła krzywdy ani rzadnych szkód - naprawdę.
pozatym gdyby one szkodziły, to nie mógłby ich nikt wykorzystywać ... amogą legalnie z nich korzystać krótkofalowcy ....

No to jak ??? Szkodzą są nielegalne, czy poprostu trzeba się na tym troszku znać ;-)


Tytuł:
Post Wysłano: 05 lut 2006, 23:28

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lut 2005, 15:10
Posty: 157
GG: 0

tak, tylko czytaj całościowo:
Cytuj:
niema to większego wpływu na nasze osiągi, oczywiści jeśli poprawnie zamontujemy antene tzn, środk dachu i będzie dobrze zmasowana.

tutaj kończy się myśl.
taka jest prawda. są ateny dobrze(lepiej) pracujące przy wysokim SWRze i niezejdziesz na nich np. poniżej 2.0...
dlatego lepiej zamontować antenę centralnie, na stałe na środku dachu, z podciągniętą masą niż bawić się w ustawienie SWRa....
Cytuj:
A co do konkurencji mobila i bazówki, to niestety tak będzie jeśli będziesz miał na bazówce lichą antenę, to sobie nie posłuchasz wiele
]

a czy my tutaj mówimy o konkurowaniu osobowego mobila z bazą czy wozu radiolokacyjnego WP z domkiem jednorodzinnym z mobilówką na dachu?
nawet 1,7m bat na dachu np renault mastera niepociągnie tak daleko jak chociażby półfalówka na kominie 4 piętrowca.
lichą antenę tzn jaką? mobilową? to i owszem niepociągniesz, ale każda typowo stacjonarna antena wygrywa z mobilem bez niczego...

Cytuj:
Jeżeli chodzi o dopałkę, fakt... nie jest legalna, ale używana w odpowiedzialny sposób na sprawnym technicznie sprzęcie jeszcze nikomu nie narobiła krzywdy ani rzadnych szkód - naprawdę.
pozatym gdyby one szkodziły, to nie mógłby ich nikt wykorzystywać ... amogą legalnie z nich korzystać krótkofalowcy ....
No to jak ??? Szkodzą są nielegalne, czy poprostu trzeba się na tym troszku znać
używana w odpowiedzialny sposób nawet na super sprawnym sprzęcie jest szkodliwa. odpowiedzialny sposób? jeśli jest zabroniona to niemożna jej używać odpowiedzialnie. możesz mieć nowiutki sprzęt a go spalisz. kwestia szczęścia i przypadku. a krzywdy już narobiła coniemiara ale kto się przyzna do piracenia albo głupoty?
Cytuj:
nie mógłby ich nikt wykorzystywać ... a mogą legalnie z nich korzystać krótkofalowcy ....
mogą wykorzystywać krótkofalofcy posiadający licencję! CB to pasmo obywatelskie, bez zezwoleń na radiu o mocy nieprzekraczającej 4W, tak więc każdy dopał wykracza poza prawo i jest zabroniony gdyż to nie Citzen Band.
fakt Jackson ma 10W a USB ale to już całkiem inna sprawa...[/quote]


Tytuł:
Post Wysłano: 05 lut 2006, 23:53

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 mar 2005, 15:56
Posty: 134
Lokalizacja: Jaworzno

Co do łączności to ja jestem praktycznie co sobote w Chorzowie także można się umówić :wink: A na wiosne montuje 1/2 na dachu i bede miał Super Cheetach (to samo co A87) która ma 10 W także może nawet z domu się łapniemy :wink: Co do dopałów to to jedyna dziedzina CB która mnie nie interesuje ... po pierwsze primo żeby coś dobrego uzyskać z dopału trzeba mieć dopał lampowy a to duży koszt . Po drugie primo ze zwykłym dopałem jak masz za dużo Wacików to będziesz miał przemodulowanie i i tak to nic nie da . Po trzecie primo zakłócenia naprawde znaczne i aż chore ... Co do porównania anten mobilowych i stacjonarnych to nawet nie ma porównania no bo mobil może mieć maks 2 m a baza ... teoretycznie (w praktyce troche gorzej choć takie anteny też były) dł. całej fali czyli 11 m ...

73!

_________________
Szerokości Wszystkim Życze :wink:
Lepiej jeździć na ropę bryczką niż na LPG zapalniczką. :D
Choć nie jestem detektywem zawsze znajdę budkę z piwem :)
Scania "Królowa Szos" :wink:
Kocham kurczaka z rożna i dziewczyny z Jaworzna :D


Tytuł:
Post Wysłano: 06 lut 2006, 9:46

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lut 2005, 15:10
Posty: 157
GG: 0

ja Cię usłyszę, ale Ty mnie nie:( :D dopały poza oryginalnie mocniejszym, radiem też mnie nieinteresują ale raczej w tym roku mnie niestać...

mógłbyś się pochwalić ile Cię kosztuje ten Super Cheetach? jeśli mówisz że toi jest to co A87, jednak jakoś mniej znana firma to pewnie tańsze?


Tytuł:
Post Wysłano: 06 lut 2006, 11:05

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 mar 2005, 15:56
Posty: 134
Lokalizacja: Jaworzno

Cytuj:
ja Cię usłyszę, ale Ty mnie nie:( Very Happy
Słuchaj z Marcinem (chyba tak mu było :wink: ) Świętochłowice się słyszałem a on miał A87 . Tutaj będzie podobna sytuacja tylko że odwrotnie ... No chyba że jesteś gdzieś nisko położony to wtedy gorzej ...
Cytuj:
mógłbyś się pochwalić ile Cię kosztuje ten Super Cheetach? jeśli mówisz że toi jest to co A87, jednak jakoś mniej znana firma to pewnie tańsze?
Ja dałem za niego 350 z przesyłką ... stan dobry a nawet bardzo dobry ... tutaj masz link do aukcji i tam są zdjęcia , możesz pooglądać . Może cena nie najlepsza ale dla mnie stan i kompletność (uchwyt mocujący itp) jest bardzo ważna :wink: Aha no tak linka miałem podać :wink:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=83043184

A tak na marginesie to takie radia jak Super Star 3900HP, Connex 3900HP,
Galaxy 3900, Lafayette Typhoon, Galaxy Pluto
, President Richard, Super Star 360,
Super Cheetah, Super Star 3900F, Alan 555 to wszystko to samo , robione na tej samej płytce różniące się : mocą , ilością kanałów i paroma funkcjami takimi jak np.rogeer beep lub echo (które i tak nie działa w większości :lol: ) ... Oczywiście do tego dochodzi jeszcze A87 bo on jest "pierwowzorem" wink: Jedyne co ma A87 a nie mają tego inne jego odpowiedniki to płynny skrót mocy co się czasami przydaje ...

73! :

_________________
Szerokości Wszystkim Życze :wink:
Lepiej jeździć na ropę bryczką niż na LPG zapalniczką. :D
Choć nie jestem detektywem zawsze znajdę budkę z piwem :)
Scania "Królowa Szos" :wink:
Kocham kurczaka z rożna i dziewczyny z Jaworzna :D


Tytuł:
Post Wysłano: 12 lut 2006, 15:56

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lut 2005, 15:10
Posty: 157
GG: 0

aha, no to tanio można by powiedzieć jeśli jest w takim stanie...
rozmawiałem z tatą i może w przyszłym roku... :Dnajbardziej by mi zależało na lepszym odbiorniku i 10w choć i w unidenie też niema źle...
a te 10W to w AM jest?


Tytuł:
Post Wysłano: 12 lut 2006, 22:31

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 mar 2005, 15:56
Posty: 134
Lokalizacja: Jaworzno

Cytuj:
najbardziej by mi zależało na lepszym odbiorniku i 10w choć i w unidenie też niema źle...
Napewno z 10 W nie polecisz dalej bo żeby odczuć różnice trzeba by przynajmniej 40 W ... Uniden nie jest złym radiem ... ale zawsze są lepsze :wink:
Cytuj:
a te 10W to w AM jest?
Tak w AM , a w SSB ma bodajże 21 albo 25W ... Jutro przychodzi przesyłka (jak poczta nie zawali :wink: ) to opisze wrażenia ....

PS:Teraz Herbert pójdzie do mobilka a Unidena sprzedaje , także jakby ktoś był chętny zapraszam , stan ideał ... :wink:

73!

_________________
Szerokości Wszystkim Życze :wink:
Lepiej jeździć na ropę bryczką niż na LPG zapalniczką. :D
Choć nie jestem detektywem zawsze znajdę budkę z piwem :)
Scania "Królowa Szos" :wink:
Kocham kurczaka z rożna i dziewczyny z Jaworzna :D


Tytuł:
Post Wysłano: 17 lut 2006, 20:10

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 paź 2005, 22:31
Posty: 1147

McGREGOR Krótkofalowcy fakt stosują większe moce na KF lub dwóch metrach,przy pracy przez przemiennik duże moce nie są potrzebne.Ktoś wymyślił 4 W tak samo jak ktoś wymyślił ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym,aby pozwolić żyć innym.

_________________
"CHCĘ UMRZEĆ WE ŚNIE JAK MÓJ DZIADEK, A NIE KRZYCZĄC JAK JEGO PASAŻEROWIE."


Tytuł:
Post Wysłano: 18 lut 2006, 7:51
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6304
Lokalizacja: Wrocław

Cytuj:
Jeżeli chodzi o dopałkę, fakt... nie jest legalna, ale używana w odpowiedzialny sposób na sprawnym technicznie sprzęcie jeszcze nikomu nie narobiła krzywdy ani rzadnych szkód - naprawdę.
tu bym sie nie zgodził.
na przełomie lat '80-tych i '90-tych, kiedy był boom na CB i stosowanie dopalaczy było powszechne, kolejka do przejścia granicznego w Zgorzelcu, ktore wtedy było na starym moście stała w mieście, czekało się przeciętnie 10-30h. w skutek działalności CB-usterów cały Zgorzelec i Gorlitz miały zakłócenia w odbiorze R i TV. oczywiście polskie władze miały to w poważaniu, natomiast niemieckie służby wydały wtedy walkę z CB bez właściwych papierów. rezultat był taki: albo miałeś radio kupione w Niemczech ze znaczkiem, albo miałeś papier dopuszczający radio poza granicami Polski (jedynie kupiony w sklepie Radmor miał coś takiego), albo demontowałeś radio. przy braku chęci do demontażu grenzschutz wiertarką akumulatorową przewiercał radio na wylot. w razie protestów mogłeś wzbogadzić swój paszport o pieczątkę zwaną "misiem", która unimożliwiała wjazd do Niemiec na okres dwóch trzech lat.
po kilku latach jak przejście wyniosło się na terminal Ludwigsdorf, a dopalacze przestały być powszechne, Niemcy przestali zwracać uwagę na CB.


Ostatnio zmieniony 19 lut 2006, 9:01 przez Cyryl, łącznie zmieniany 1 raz.

Tytuł:
Post Wysłano: 18 lut 2006, 9:37

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lut 2005, 15:10
Posty: 157
GG: 0

tylko ten cytat to raczej nie mój, bo ja też mówiłem że dopał to... :/
to tekst McGregora...


Tytuł:
Post Wysłano: 18 lut 2006, 9:53
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6304
Lokalizacja: Wrocław

to tylko trochę historii o dopałach w mobilach

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Tytuł:
Post Wysłano: 18 lut 2006, 16:43
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 06 sie 2005, 10:41
Posty: 587
GG: 0
Samochód: MAN TGA XXL
Lokalizacja: Gliwice

Cytuj:
tylko ten cytat to raczej nie mój, bo ja też mówiłem że dopał to... :/
to tekst McGregora...
To Moja wina bo Cyryl wpisał i Ciebie i McGregora w tym i niewiedziałem kogo to wiadomość, a szukałem i nieznalazłem w kogo poście to było więc napisałem jako że to Ty pisałeś...:wink:


Tytuł:
Post Wysłano: 18 lut 2006, 18:24

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lut 2005, 15:10
Posty: 157
GG: 0

przebaczam:P
tylko na kiego grzyba mobilą dopały?
jakbyś Cyrylu mógł jeszcze coś z podobnych sytuacji opisać...


Tytuł:
Post Wysłano: 19 lut 2006, 0:07

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 mar 2005, 15:56
Posty: 134
Lokalizacja: Jaworzno

Cytuj:
tylko na kiego grzyba mobilą dopały?
No własnie też sie nad tym zastanawiam jak powyżej , chyba , 60 W występuje przemodulowanie i odbiorcy słyszą jeden wielki pisk , no chyba ze jest to dopał lampowy ale to już wydatek rzędu kilka stówek za starą używke ... Dla mnie to głupota . Lepiej zainwestować w dobrą instalacje antenową ...

73!

_________________
Szerokości Wszystkim Życze :wink:
Lepiej jeździć na ropę bryczką niż na LPG zapalniczką. :D
Choć nie jestem detektywem zawsze znajdę budkę z piwem :)
Scania "Królowa Szos" :wink:
Kocham kurczaka z rożna i dziewczyny z Jaworzna :D


Tytuł:
Post Wysłano: 19 lut 2006, 8:59
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6304
Lokalizacja: Wrocław

do 1989 roku korzystać można było z podobnych urządzeń tylko w klubach krótkofalarskich, gdzie jako opiekunowie pracowali byli wojskowi lub ze służb bezpieczeństwa i w domu po uzyskaniu wielu zezwoleń. więc kiedy po roku 1989 można było dowolnie działać, choć wymagało to "Zezwolenia na zakładanie i używanie radiotelefonu w paśmie obywatelskim 27MHz - CB Radio" (w rzeczywistości takie zezwolenie miał co 100 uzytkownik mobila), kierowcy ciężarówek rzucili się na ten sprzęt. poniewaz nie było jeszcze telefonii komórkowej, część walczyła o jak największy zasięg. rozpoczęła się era dopalaczy różnej maści, domowych konstrukcj też, które były montowane najczęściej bez pomyślunku. liczyła się tylko moc i zasięg.
kolega mój w Mercedesie miał taki dopalacz, że jak włączał CB to przygasały mu kontrolki.
mało kto wie, że antena CB emituje całkiem mocne pole elektromagnetyczne i świetlówka przyłożona do anteny CB ze wzmacniaczem 10W (czyli taki ledwo - ledwo), podczas nadawania świeci.
antena zachowuje się jak mikrofalówka.
przy tym całym zamieszaniu zapomniano do czego służy CB i spadek kultury w eterze był katastrofalny.

ograniczony dostęp do podobnego sprzętu w czasach PRL miał pozytywne strony: zostawali przy tym prawdziwi fascynaci i poprzez to, że zaczynało się pod okiem "kontrolera" jednak otrzymywało się w pierwszym okresie pewien poziom kultury i poszanowania dla szprzętu.
wątpliwe to korzyści za wolność, jednak czasami tej kultury w eterze mi brakuje.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: