Strona 1 z 1 [ Posty: 7 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 19 mar 2013, 17:16

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 lut 2011, 17:22
Posty: 9
GG: 0

Witam, rozgladam sie za pojazdem dla firmy, mianowicie miałaby to być skrzyniowka z hdsem za kabiną + do tego jib. Jako, że chciałbym ten pojazd jak najbardziej unierwsalny rowniez mile widziany byłby kosz osobowy podczepiany do tego hds i teraz pytanie jak ma sie sprawa z przepisami. Opcje są dwie kupuje juz tzw. gotowiec czyli majacy wszystko co mnie interesuje czyli jib z koszem osobowym, czyli dajmy na to takie cos : http://m.autoline-eu.ie/bp/photo-truck- ... 26600.html
i czy trzeba jakies specjalnie dokumenty itp od sprzedajacego zeby tym legalnie pracowac jako podnosnik koszowy? Druga opcja kupuje samochod z hdsem i jibem, następnie do tego zestawu dokupuje kosz osobowy, podejrzewam, że wtedy napewno trzeba jakies warunki spelniac zeby ten kosz legalnie doczepic, i tu pytanie jakie te warunki, jakie dokumenty trzeba miec itp.
Temat trudny ale mam nadzieje, że ktos z Was posiada taka wiedzę i się podzieli.


Post Wysłano: 19 mar 2013, 18:27
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6304
Lokalizacja: Wrocław

mylisz dwie maszyny:
1. HDS - żuraw przenośny uprawnienia IIŻ
2. podnośnik koszowy - podest ruchomy przejezdny uprawnienia IP.

od biedy jedna osoba może mieć uprawnienia na obydwie te maszyny, ale jest inna przeszkoda.

te maszyny różnią się ważną cechą:
podest ruchomy ma zawsze to samo obciążenie i może pracować na pełnym wysięgu w dozwolonym obszarze roboczym określonym w DTR (dokumentacja techniczno-ruchowa). natomiast HDS ma zmienny udźwig zależny od wysięgu żurawia i na maszynie musi być tabela udźwigów widoczna z miejsca sterowania maszyną.

HDS-em nie wolno podnosić ludzi z jednym wyjątkiem. można hakiem podnieść kabinę dopuszczoną przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego) i przed pracą musi dostać jednorazowe pozwolenie z UDT wraz z instrukcją używcia tej kabiny.

wniosek z tego, że HDS nie może pracować zamiennie za podnośnik koszowy, tylko w wyjątkowych warunkach za jednorazowym pozwoleniem UDT.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 19 mar 2013, 19:30

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 sty 2008, 15:40
Posty: 5924

Cyryl, "cała" energetyka robi HDSami z koszami. Zwykła "zwyżka" jest w porządku do wymiany żarówki w latarni. Jeśli trzeba ustawić słup w szczerym polu i go podpiąć, może jechać albo cała flota samochodów, albo jeden z przyczepą kłonicową (transport słupa) oraz żurawiem, za pomocą którego można wywiercić otwór pod słup (wiertnica), następnie go ustawić (hak), oraz zamontować przewody (kosz osobowy).

http://www.henne-unimog.de/tl_files/MED ... r6_emb.jpg

Ciężko mi powiedzieć jakie są wymagania prawne. Proponowałbym zasięgnąć informacji w UDT, jak trafisz na kogoś normalnego to powiedzą co potrzebujesz i nawet wskażą podstawę prawną.

EDIT: Teraz dopiero zauważyłem, że kolega wyżej wrzucił linki do artykułów.


Post Wysłano: 20 mar 2013, 8:25
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6304
Lokalizacja: Wrocław

ja nie napisałem kto jak robi, ale jak jest to uregulowane prawnie.

a ponieważ szkolę i na HDS-y i na podnośniki koszowe, mam ciągły kontakt z inspektorami podczas egzaminów, tak więc przedstawiam sprawę.

może jest jakieś zezwolenie stałe na używanie kabin dla osób w tym wypadku dla energetyki, o tym nie słyszałem nie wiem, bo o tym nie rozmawialiśmy i tutaj faktycznie można byłoby poinformować się w UDT, dzisiaj zadzwonię do nich i dam znać.

ale podczas egzaminu na HDS pada często pytanie o możliwość podnoszenia ludzi i prawidłowa odpowiedź zgodna z przepisami jest taka jaką podałem.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 20 mar 2013, 10:20
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6304
Lokalizacja: Wrocław

już wszystko wiem.

otóż jeżeli producent/forma montująca żuraw HDS na pojeździe przewiduje użytkowanie kabiny do podnoszenia ludzi, taki HDS musi przejść proces oceny zgodności (u producenta/firmy montującej), w którym bierze udział UDT. we Wrocławiu kilka takich maszyn zrobiła Hawea (kolega brał udział w tych procesach).

wtedy operator żurawia (HDS-a) musi spełnić wszystkie warunki jakie zawarte są w instrukcji obsługi.
w dalszym ciągu maszyna ta jest HDS i od operatora są uprawnienia IIŻ (przewoźne, przenośne).

jeżeli jednak producent/firma montująca napisze w instrukcji obsługi, że wymagane są również uprawnienia na podesty ruchome (a takie rzeczy się zdarzają, według mojego kolegi z UDT), operator musi p osiadać również takie uprawnienia.

więc przy zakupie pierwsze co trzeba sprawdzić w instrukcji, to:
czy HDS jest fabrycznie przystosowany (dopuszczony do eksploatacji) do pracy z kabiną do podnoszenia ludzi i
jakie wymagane są uprawnienia od operatora.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 20 mar 2013, 22:46

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 lut 2011, 17:22
Posty: 9
GG: 0

Czyli dajmy na to kupuje z zagranicy pojazd z żurawiem, jibem i do tego już z koszem osobowym, po upewnieniu sie ze producent np palfinger dopuszcza montowane koszy osobowych do tegoż hdsa, udaje sie z tym pojazdem do producenta, czyli firmy palfinger( przedstawiciela w Polsce) w obecności Panów z UDT, tam przechodzi proces zgodnosc( rozumiem ze jeśli producent przewidział montowanie takich koszy to takie badanie to tylko formalność), nastepnie mozna zrobic udt i wtedy tym legalnie pracować? Juz nie chodzi nawet mi o uprawnienia operatorów tylko o to zeby to mogło corocznie legalnie przechodzić udt


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 7 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: