Autor
Wiadomość
Tytuł: Fire tankers.
Post Wysłano: 19 wrz 2005, 20:49

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lut 2005, 20:21
Posty: 932
Lokalizacja: Łódź/Wieluń

W USA przy prowadzeniu akcji gasniczych w terenie (pożary lasów) często używa sie takich poteżnych cystern, które są budowane na podwoziach producentów takich jak freightliner, peterbilt czy kenworth.

Przekrój zbiornika na wode gaśniczą
Obrazek

Ford LTL
Obrazek

Freightliner M2112 (pojemnosć zbiornika 3000 galonów, wydajność pompy 1000 gpm)
Obrazek

International (pojemność zbiornika 3000 galonów)
Obrazek

Water Master na podwoziu International 4400 (pojemność zbiornika na wode 2500 galonów)
(c) http://www.southern-fire.com
Obrazek

Obrazek


Ostatnio zmieniony 20 wrz 2005, 23:12 przez Mariusz, łącznie zmieniany 2 razy.

Tytuł:
Post Wysłano: 20 wrz 2005, 20:57

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 lut 2005, 0:53
Posty: 111
Lokalizacja: Warszawa/Suwałki

Ma tylko że nie takie i z większą pojemnością. W polsce jak i w Europie do przewozu hekto litrów wody stosuje się ciągniki siodłowe z cysternami (nawet gdzieś na forum jest link ze zdjęciem Renault Magnum strażackiego)

_________________
Witam po latach przerwy! ;)


Tytuł:
Post Wysłano: 20 wrz 2005, 22:56

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lut 2005, 20:21
Posty: 932
Lokalizacja: Łódź/Wieluń

w USA straż też używa ciągników siodłowych z naczepami-cysternami

Obrazek


Tytuł:
Post Wysłano: 02 paź 2005, 13:38

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lut 2005, 20:21
Posty: 932
Lokalizacja: Łódź/Wieluń

Wyobraź sobie że tego typu cysterny nie są używane przy zwykłych pożarach tylko przy pożarach lasów. Mówisz ze w Polsce odchodzi moda na gaszenie "przez zatopienie" :lol: bo przyszła moda na "czekanie az wszystko doszczętnie spłonie". W USA strażacy są przygotowani na każdą ewentualność, i taka cysterna zawsze jest gotowa do wyjazdu gdy tylko zajdzie taka potrzeba. U nas za to takich pojazdów jest za mało, Nieraz jest tak że strażacy napotykają niesprawne hydranty i co wtedy ?


Tytuł:
Post Wysłano: 03 paź 2005, 16:36
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 kwie 2005, 15:48
Posty: 12
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Ok, rozumiem, nierozbudowana sieć hydrantowa itp.
Nie wiem jak wyglądają lasy w USA, ale w Polsce takie bydle "nie zdaje egzaminu" bo po co coś co zakopie się w większym błocie. Należy inwestować w pojazdy małe, lekkie, zwinne, które posiadają systemy gaśnicze umożliwiające gaszenie pożaru przy jak najmniejszym zużyciu wody. Takie kolosy owszem (tam, gdzie jest asfalt), ale jedynie jako zaopatrzenie w wodę dla mniejszych pojazdów gaśniczych, w miejscach, w których nie ma dostepu do wody. A zapewne wiesz, że w Polsce o miejsca, w których nie ma choćby małego stawu (dużej kałuży :wink: ), nawet w lesie dość trudno. A jak już się taki zbiornik wodny znajdzie to "niagrkę" załączyć i do dzieła. :>

P.S. Czasy, w których czekano, aż wszystko sie spali dawno już minęły. Te pojazdy są fajne, ładne, ale i tak nikt mnie nie przekona do tego że są niezastąpione. :|

_________________
Życie się nie kończy, życie się tylko zmienia.


Tytuł:
Post Wysłano: 03 paź 2005, 17:08

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lut 2005, 20:21
Posty: 932
Lokalizacja: Łódź/Wieluń

Małe to moze sie sprawdza ale w zatłoczonych zadupiach jak Warszawa, po drugie do pozarów w trudnym terenie wyjezdza sie specjalnie przystosowanymi do takich warunków pojazdami a nie byleczym. Amerykańskie cysterny słuzą do dostarczania wody dla helikopterów czy tzw. pumpers (pojazdy z autopompami), nikt takimi pojazdami nie ryje sie w sam srodek lasu jak to robi sie u nas, chyba pamiętasz co było w Kuźni Raciborskiej (spalone wozy bojowe).


Tytuł:
Post Wysłano: 04 paź 2005, 15:36
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 kwie 2005, 15:48
Posty: 12
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Do lasu rzeczywiście specjalne, ale są to przede wszystkim GLBA i GBA, a nie GCBA. :>
Te cysterny from USA raczej nie zasilają helikopterów. Do śmigłowca gaśniczego wodę ciągnie sie zazwyczaj z jakiegoś jeziorka itp.

Słyszałem co nieco o tym pożarze w Kuźni Raciborskiej. :?

_________________
Życie się nie kończy, życie się tylko zmienia.


Tytuł:
Post Wysłano: 04 paź 2005, 16:03

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lut 2005, 20:21
Posty: 932
Lokalizacja: Łódź/Wieluń

Cytuj:
Słyszałem co nieco o tym pożarze w Kuźni Raciborskiej. :?
kilka osób z mojej rodziny brało udział w akcji gaśniczej w Kuźni Raciborskiej, ja gdy to sie stało byłem tak w 5-6 klasie podstawówki dokładnie nie pamiętam, z całą rodziną w TV śledziliśmy wydarzenia


Tytuł:
Post Wysłano: 25 wrz 2006, 18:53

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 04 mar 2006, 20:59
Posty: 6

W Kędzierzynie-Koźlu strażacy dysponują samochodem typu GCBM z ciągnikiem marki International Oto link http://www.kppsp.internetdsl.pl/img/gal/a12.jpg. Tylko pewnie sie zaraz pojawią opinie do czego w strayż taki samochód :D Ale no cóz nie wszystkim dogodzi a Polska powoli wychodzi z "elitarnego" grona krajów trzeciego świata

_________________
998 - walczymy z tym czego ty sie boisz


Tytuł:
Post Wysłano: 25 wrz 2006, 21:58

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lut 2005, 20:21
Posty: 932
Lokalizacja: Łódź/Wieluń

Cytuj:
W Kędzierzynie-Koźlu strażacy dysponują samochodem typu GCBM z ciągnikiem marki International Oto link http://www.kppsp.internetdsl.pl/img/gal/a12.jpg. Tylko pewnie sie zaraz pojawią opinie do czego w strayż taki samochód Very Happy Ale no cóz nie wszystkim dogodzi a Polska powoli wychodzi z "elitarnego" grona krajów trzeciego świata
Aż mi szczena opadła jak zobaczyłem tego tankera :shock: Nawet naczepa cysterna to amerykańska konstrukcja.


Tytuł:
Post Wysłano: 26 wrz 2006, 9:08

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 mar 2006, 17:46
Posty: 99
Lokalizacja: Włodawa

W mojej mieścinie cysterny używają do wiekszych pożarów,gdy nie ma za bardzo dostępu do wody i wozy bojowe muszą jezdzić do jednostki po wodę oddalonej o kilka kilometrów.Taka sytuacja już była kilka razy,również zdarza się że sciagają wszystkie wozy OSP z całego powiatu.Raczej zestaw wyjeżdza w miasto,ale bywało że jechał gdzieś w teren typu las łąki,palący się torf.Jest to jelcz i standardowa naczepa cysterna,często stosowana też w kraju do przewozu cementu. Te cysterny są jeszcze uzywane w polsce przez jednostki straży pożarnej.


Tytuł:
Post Wysłano: 26 wrz 2006, 10:43

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lut 2005, 20:21
Posty: 932
Lokalizacja: Łódź/Wieluń

Cytuj:
jelcz i standardowa naczepa cysterna,często stosowana też w kraju do przewozu cementu
To nie są cysterny bazujące na cementowozach lecz na cysternach paliwowych lub spożywczych.


Tytuł:
Post Wysłano: 26 wrz 2006, 11:59

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 mar 2006, 17:46
Posty: 99
Lokalizacja: Włodawa

DEL masz rację z tym,pomyliło mi się.Ale podobnymi cysternami woziło się cement,chodzi mi o te stare.Często widywało się takie,ciągały je kamazy,liazy lub jelcze.Codziennie widuję tzw.cementowozy,sporo tego jezdzi.
Robi wrażenie ten amerykaniec z Kędzierzyna Kozla...
Zna ktoś jakieś linki lub ma zdjęcia z tego typu pojazdami i czy podobne mają w polsce jednostki JRG.


Tytuł:
Post Wysłano: 26 wrz 2006, 12:27

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lut 2005, 20:21
Posty: 932
Lokalizacja: Łódź/Wieluń

Cytuj:
podobnymi cysternami woziło się cement,chodzi mi o te stare
Doskonale je pamiętam, te silosy (Zremb) były montowane na podwoziach w pozycji pochyłej co miało ułatwiać rozładunek.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tytuł:
Post Wysłano: 09 gru 2007, 0:10

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 06 lis 2007, 16:57
Posty: 2
Lokalizacja: Bytom

nie jestem pewien ale żółte wozy strażackie przewożą piane gaśniczą a czerwone wode

_________________
Rhapsody of Fire


Tytuł:
Post Wysłano: 09 gru 2007, 23:08

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 09 gru 2007, 22:53
Posty: 3
Lokalizacja: Biała Podlaska

do uliczka

piana gaśnicza to roztwór środka pianotwórczego z wodą i samochód strażacki nie wozi od razu piany. Musi ją po prostu wytworzyć mieszając oba płyny w odpowiedniej proporcji.
Z kolorami też nie trafiłeś. W Polsce samochody strażackie są koloru czerwonego z charakterystycznym malowaniem obrysów błotnika na biało.

pozdrawiam


Tytuł:
Post Wysłano: 10 gru 2007, 21:34

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 06 lis 2007, 16:57
Posty: 2
Lokalizacja: Bytom

dobrze wiedzieć, a co do kolorów to miałem na myśli wozy zza oceanu.

_________________
Rhapsody of Fire


Tytuł:
Post Wysłano: 11 gru 2007, 22:09
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 21 wrz 2007, 10:58
Posty: 24
GG: 1403588
Lokalizacja: Tarnów

Obrazek

Zdjęcie cysterny straży pożarnej z ZG :)
źródło: nie pamiętam skąd :P

_________________
Moje marzenie: Jeździć SCANIĄ a po przejściu na emeryturę opowiadać swoim wnukom o moich nie zapomnianych trasach i wciągnąć w ten fantastyczny zawód jakim jest Driver:pXD


Tytuł:
Post Wysłano: 16 gru 2007, 18:45

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 04 mar 2006, 20:59
Posty: 6

Z tym malowaniem to nie dokońca tak. Obecnie już odchodzi sie od malowania na czerwono. Jaśniejsze kolory są bardziej widoczne. Na lotnisku w Bydgoszy jeżdzi żółty Titan 4x4.

_________________
998 - walczymy z tym czego ty sie boisz


Tytuł:
Post Wysłano: 18 gru 2007, 0:26

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 09 gru 2007, 22:53
Posty: 3
Lokalizacja: Biała Podlaska

ponoć co niektóre jednostki nie trzymają się już tych przepisów dotyczących malowania, m.in ta w której pracuję ma na stanie samochód operacyjny Honda CRV w kolorze zielony metalic :))))
ale jeszcze wozy bojowe np. ostatni nasz nowy nabytek Mercedes Atego 240PS jest malowany tak jak koran pisze:))))


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: