Auto-Mix - lodówki samochodowe, klimatyzatory postojowe, usługi transportowe, transport międzynarodowy.

Nowa Scania XT

40TON.netNaprawa foteli TIRDeski burtowe do naczep

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2
Autor Wiadomość
PostWysłano: 26 wrz 2017, 20:58 
Użytkownik
Awatar użytkownika

GG: 0
Jak sie dziś [wycenzurowano]$#em to ani podnoszenie ośki, ani blokada nic nie dały :mrgreen:

A jak o skrętną oś dbać? Smarować zwrotnice i co jeszcze? Mówicie ze jakiegoś ciśnienia trzeba pilnować?

PostWysłano: 27 wrz 2017, 11:07 
Użytkownik
Awatar użytkownika

Samochód: wrotki
kiepski pisze:
W TGA jest normalny klawisz do podnoszenia/opuszczania osi a nad nim dodatkowy do awaryjnego dociążania bliźniaka. Przy ładunku około 10t nie podniesiesz ośki, a tym klawiszem tak :) gdy jest więcej nie podniesiesz, ale bardzo znacząco dociążysz bliźniaka. System automatycznie wyłącza sie po przekroczeniu 30km/h.

Niedawno rozmawiałem z kierowcą Scanii 4 który wozi materiały budowlane, z HDSem na samej dupie. Mówił że nie podnosi ośki zbyt często, bo ciężki HDS bardzo daleko za bliźniakiem bardzo buja autem. Nie wiem ile prawdy, mówił ze dużo lepiej prowadzi się gdy oś w dole

Nawet na pusto nie podnosiłem osi w TGA z HDSem z tyłu, bo bujało i wynosiło tył na zakrętach

Cytuj:
A jak o skrętną oś dbać? Smarować zwrotnice i co jeszcze? Mówicie ze jakiegoś ciśnienia trzeba pilnować?

Nie wiem o jakie ciśnienie chodzi, ale w serwisie scani kazali smarować zwrotnice raz w tygodniu ze względu na charakter pracy (jazda po podwórkach, w terenie i 15-17tys km/msc), ale i tak smaruje co dwa tygodnie. Nie wiem jak można jeszcze o nie dbać

PostWysłano: 27 wrz 2017, 20:38 
Użytkownik
Awatar użytkownika

Kiedyś jeden gość mi tłumaczył, że on to bierze strzykawkę z igłą, leje w nią olej i smaruje tak końcówki drążków tzn robi minimalną dziurkę w tej gumie w której pracuje końcówka drążka i wlewa tam olej, aby nonstop chodziło to w oleju.

Dziś na pełno nie mogłem się wydostać z podwórka tzn bylo uj ciasno do przodu skręt na maxa, do tyłu i znów skrtęt na maxa, przód i znów na maxa w miejscu... :/ Ośka skrętna sprawdza się rewelacyjnie w takich miejscach, ale myślę czy nie wciskać tego dociążania bliźniaka w takiej sytuacji. Po co kręcić w miejscu z pełnym ciężarem? Nie miało by to wszystko lżej? ;)

PostWysłano: 27 wrz 2017, 21:13 
Moderator

Ale co? Smarował końcówki drążków kierowniczych olejem, czy co? Przecież końcówka ma sworzeń, który jest osadzony na smarze i dziurawienie gumy może jedynie przyspieszyć zużycie "gałki", a wlewanie oleju może wypłukać smar i też się "gałka" zatrze.

PostWysłano: 27 wrz 2017, 22:21 
Użytkownik
Awatar użytkownika

No, lał olej pod tą gumkę żeby tuleja lekko chodziła i nie lapala luzu.

Myślę nad założeniem centralnego smarowania, wtedy smarowanie zwrotnic z głowy :)

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

PostWysłano: 28 wrz 2017, 12:38 
Moderator

Mr.X pisze:
Nawet na pusto nie podnosiłem osi w TGA z HDSem z tyłu, bo bujało i wynosiło tył na zakrętach

Jaki tam miałeś HDS?

PostWysłano: 28 wrz 2017, 15:59 
Użytkownik
Awatar użytkownika

Samochód: wrotki
kiepski pisze:
Dziś na pełno nie mogłem się wydostać z podwórka tzn bylo uj ciasno do przodu skręt na maxa, do tyłu i znów skrtęt na maxa, przód i znów na maxa w miejscu... :/ Ośka skrętna sprawdza się rewelacyjnie w takich miejscach, ale myślę czy nie wciskać tego dociążania bliźniaka w takiej sytuacji. Po co kręcić w miejscu z pełnym ciężarem? Nie miało by to wszystko lżej? ;)

Nie wiem czy dobrze robie, ale zawsze w takich sytuacjach dociążam bliźniak

Luka pisze:
Mr.X pisze:

Jaki tam miałeś HDS?

4t, 8 metrów, nic szczególnego

PostWysłano: 28 wrz 2017, 21:54 
Moderator

Czyli jakieś 10 tm - faktycznie niezbyt duży żuraw jak na 3-ośkę. Jeśli przy takim, stosunkowo małym żurawiu (1,5-2t masy własnej) samochód pływa, to przy większych żurawiach jazda musi być wręcz niemożliwa z ośką w górze.

PostWysłano: 29 wrz 2017, 15:02 
Użytkownik
Awatar użytkownika

Ja wymyśliłem że założę centralne smarowanie. Powinien być jako tako spokój ze smarowaniem zwrotnic

PostWysłano: 19 paź 2017, 20:56 
Użytkownik

Samochód: Volvo i inne
W firmie mamy trzy Mercedesy i jedna Scanie z trzecia osia skretna i jakichs wiekszych problemow nie ma.
Zaleta tego rozwiazania jest bezapelacyjnie zmiejszony rozstaw osi przez co mniejszy promien skretu. Trzeba tez pamietac, ze tyl bardziej nadchodzi i tyle.
Widac, ze tyl mocniej sie zabuja po wcisnieciu hamulca przy cofaniu ale nie stabilnosci przednich kol nigdy nie zauwazylem.
Zeby podniesc trzecia os zarowno w Mercu jak i Scanii najpierw nalezy ja odciazyc, a dopiero potem mozna ja podniec.
W jednym z Mercedesow u nas nie da sie podniesc osi i czasem odmawia posluszenstwa i postanawia rzucic skrecanie, a w Actrosie uwarii ulegl komputer sterujacy osia. Naprawa tania nie byla.
Zastanawia mnie czy to, ze nie da sie podniesc osi jest spowodowane awaria systemu (fizycznie guziki w kabinie sa ale nie reaguja) czy to auto ma ttlko opcje skrecania osi bez podnoszsnia i odciazania.
Na samym poczatku gdy go kupilismy byl problem z plynem wspomagania, ktory sie pienil i wyrzucalo go przez korek zbiorniczka. Okazalo sie, ze uklad mial nieszczelnosc i dostawalo sie do niego lewe powierze.
Ja generalnie polecam. W pojazdach komunalnych sprawdza sie super.

Wysłane z mojego STF-L09 przy użyciu Tapatalka

PostWysłano: 19 paź 2017, 21:03 
Moderator

A pod jakimi zabudowami użytkujecie?

PostWysłano: 19 paź 2017, 21:14 
Użytkownik

Samochód: Volvo i inne
Econic Faun Rotopress. Fajna bo ma krotki zwis.
Actros Faun Powerpress. Kawal lochy, w dodatku 25m3.
Scania Norba FM300 dwie komory. Zwis w normie, rozstaw osi 3,3m lub 3,5m, lacznie 18,7m3.
Mamy tez Renie Premiumke ze srodkowa osia skretna i odciazana na chwile. Zwrotnosc na minus, a zima ciezko gdziekolwiek sie wyczolgac.

Wysłane z mojego STF-L09 przy użyciu Tapatalka

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2